Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ławka Niepodległości stanęła w Busku-Zdroju. Służy nie tylko do siedzenia. Można jej też... posłuchać

Marzena Smoręda
Ta Ławeczka Niepodległości stanęła w Busku-Zdroju przy alei Niepodległości, reprezentacyjnym deptaku w mieście.
Ta Ławeczka Niepodległości stanęła w Busku-Zdroju przy alei Niepodległości, reprezentacyjnym deptaku w mieście. Adam Ligiecki
Siedem Ławek Niepodległości powstało w województwie świętokrzyskim do końca 2018 roku - jedna z nich Busku-Zdroju.

Ławki Niepodległości to wspólny projekt Ministerstwa Obrony Narodowej i samorządów. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, każdy siedzący na takiej ławce może odsłuchać fragmentu pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego, czyli Marszu I Brygady, fragmentu depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległego państwa polskiego z 16 listopada 1918 roku oraz treści nagrań odnoszących się do szlaków historycznych, czyli tekstu „Szlak Legionowy” i lokalnych tradycji oręża polskiego, związanego z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Ławka pomnikowa to jedna z form upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ma też uczcić pamięć polskich patriotów, dowódców i żołnierzy.

Koszt związany z wykonaniem Ławki Niepodległości wraz z aranżacją otoczenia wyniósł 36 tysięcy 532 złotych, w tym 30 tysięcy złotych stanowi dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej.

Ławki Niepodległości zostały zamontowane na terenie 136 miast, gmin i powiatów w całej Polsce. Łącznie zbudowano ich 143. W regionie świętokrzyskim zdobią aleje i place w: Klimontowie, Końskich, Łagowie, Bielinach, Morawicy, Pawłowie i Busk-Zdroju. Nasza ławka stanęła przy alei Mickiewicza, reprezentacyjnym deptaku w mieście.

Według resortu obrony narodowej projekt Ławka Niepodległości został uruchomiony właśnie w odpowiedzi „na liczne sygnały od samorządów, które chciały upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę nie-podległości”. Komisja konkursowa oceniła 26 prac. Zwyciężył projekt autorstwa Marty Rosiak. Komisja, oprócz kryteriów określonych przez Ministerstwo Obrony Narodowej, brała pod uwagę również wartości „estetyczne oraz funkcjonalne”. Zwycięski projekt „najharmonijniej” je połączył, a także posiada najwięcej „funkcji multimedialnych”.

Według autorki zwycięskiego projektu Marty Rosiak, „głównym założeniem przy projektowaniu Ławki Niepodległości była chęć wykorzystania minimalistycznych środków wizualnych”.

- Zdecydowałam się zatem użyć formy prostopadłościanu czyli neutralnej i czystej bryły geometrycznej, po to, aby ławka jako obiekt miejski, płynnie wpisała się w docelową przestrzeń, a nie ją dominowała - zaznaczyła.
W jej zamyśle forma i kolor ławki miała nawiązywać do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”.

- Dlatego ławka jest taka skromna. Chciałam stworzyć symboliczną przestrzeń, która da możliwość wypowiedzi potencjalnemu odbiorcy - powiedziała autorka projektu.

Ławeczki, które powstały do końca 2018 roku ozdabiają otoczenie i przyciągają uwagę. Ale to nie wszystkie ich zalety. Każdy kto na niej usiądzie ma możliwość naładowania baterii w telefonie i skorzystania z sieci Wi –Fi. W ławecze wbudowane są także gniazdka 230 AC, gniazdo USB, listwy LED i głośnik z którego słychać teksty i melodie patriotyczne. Ławka wyposażona jest ponadto w komputer Raspberry Pi3 z obudową i kartą pamięci. Dodatkowo, autor projektu Ławki Niepodległości zaprojektował tu instalację służącą do podgrzewania siedziska, by można było z niej korzystać także w zimie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na buskozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto