Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

25 lat temu zmarł kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia

(jj)
Stefan Wyszyński zmarł w czwartek 28 maja 1981 r., w dniu, w którym Kościół katolicki obchodził uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. 6 dni wcześniej po raz ostatni wystąpił publicznie, otwierając obrady Rady Głównej ...

Stefan Wyszyński zmarł w czwartek 28 maja 1981 r., w dniu, w którym Kościół katolicki obchodził uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. 6 dni wcześniej po raz ostatni wystąpił publicznie, otwierając obrady Rady Głównej Episkopatu Polski. Został pochowany 31 maja 1981 r. w krypcie arcybiskupów katedry św. Jana w Warszawie. Jego pogrzeb, nazywany także królewskim, zgromadził w stolicy tysiące ludzi, zarówno wierzących jak i niewierzących. Od swojej śmierci nazywany jest Prymasem Tysiąclecia, a także Ojcem Narodu.

Urodził się 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem. W 1920 r. wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku, a po 4 latach studiów przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. W. Owczarka. W okresie Powstania Warszawskiego pełnił funkcję kapelana grupy Kampinos AK działającej w Laskach, oraz kapelana szpitala powstańczego pod pseudonimem Radwan III. W 1946 r. papież Pius XII mianował go biskupem lubelskim. Sakrę biskupią otrzymał z rąk kardynała Augusta Hlonda, prymasa Polski. W swoim herbie biskupim umieścił słowa Soli Deo - Jedynemu Bogu. W 1953 r. papież Pius XII mianował go kardynałem - członkiem kolegium kardynalskiego.

We wczesnych latach 50., w okresie napięć między państwem a Kościołem, władze komunistyczne osadzały kard. Wyszyńskiego w kolejno aresztach: w Rychwałdzie Królewskim, Stoczku Warmińskim, Prudniku i Komańczy. W ostatnim miejscu swego odosobnienia 16 maja 1956 r. napisał tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. 26 października 1956 r. został zwolniony z odosobnienia. W latach 1957-1966 przeprowadził obchody Tysiąclecia Chrztu Polski. Brał udział w pracach Soboru Watykańskiego II. W latach 80., w dobie polskiego sierpnia, w trosce o pokój i dobro narodu, ustawicznie wzywał do rozwagi i odpowiedzialności. W latach 1980-1981 pośredniczył w rozmowach między władzami PRL a Solidarnością.

Po śmierci kardynała Wyszyńskiego, z inicjatywy papieża Jana Pawła II, w 1986 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Jan Paweł II w swoim Testamencie tak wspomina prymasa. "Kiedy w dniu 16 października 1978 r. konklawe kardynałów wybrało Jana Pawła II, prymas Polski kard. Stefan Wyszyński powiedział do mnie: >Zadaniem nowego papieża będzie wprowadzić Kościół w trzecie tysiąclecie<. Nie wiem, czy przytaczam to zdanie dosłownie, ale taki z pewnością był sens tego, co wówczas usłyszałem. Wypowiedział je zaś człowiek, który przeszedł do historii jako Prymas Tysiąclecia. Wielki Prymas. Byłem świadkiem Jego posłannictwa, Jego heroicznego zawierzenia. Jego zmagań i Jego zwycięstwa. >Zwycięstwo, kiedy przyjdzie, będzie to zwycięstwo przez Maryję< - zwykł był powtarzać Prymas Tysiąclecia słowa swego poprzednika kard. Augusta Hlonda".

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto