Aleja Adama Mickiewicza w Busku - Zdroju strefą wolną od dymu papierosowego? Radni miejscy dyskutowali i podjęli uchwałę

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Lucyna Wojnowska, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Busku i dyrektor Zespołu Szkół imienia Kazimierza Wielkiego mówiła o działaniach profilaktycznych szkół przeciwko paleniu papierosów.
Lucyna Wojnowska, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Busku i dyrektor Zespołu Szkół imienia Kazimierza Wielkiego mówiła o działaniach profilaktycznych szkół przeciwko paleniu papierosów. UMiG Busko
Zakaz palenia papierosów i innych wyrobów tytoniowych na całej Alei Mickiewicza w Busku - Zdroju? Taka petycja wpłynęła do Urzędu Miejskiego. Radni ją rozpatrzyli, dyskutowali i ją...odrzucili podczas sesji w czwartek, 13 lutego. Poznaj szczegóły.

5 grudnia 2019 roku do Urzędu Miasta i Gminy w Busku - Zdroju wpłynęła petycja starosty buskiego Jerzego Kolarza w sprawie ustalenia Alei Mickiewicza strefą wolną od dymu. Starosta poprzez pismo wnioskował o wprowadzenie tam zakazu palenia papierosów, e - papierosów i innych nowoczesnych wyrobów, które uwalniają substancje i dym.

Dodajmy, że Aleja Mickiewicza jest głównym deptakiem w mieście. Znajdują się przy niej budynki starostwa, urzędu miejskiego oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych imienia Mikołaja Kopernika w Busku.

W petycji skierował także prośbę do dyrektorów placówek oświatowych na terenie Buska o wzmocnienie działań edukujących w sprawach dotyczących palenia papierosów czy innych nowoczesnych urządzeń.

Radni Rady Miejskiej dyskutowali na temat tej petycji w czwartek, 13 lutego na sesji.

W tej sprawie głos zabrała Lucyna Wojnowska, wiceprzewodnicząca rady i jednocześnie dyrektor Zespołu Szkół imienia Kazimierza Wielkiego w Busku - Zdroju. Powiedziała, że rozumie troskę pana starosty o młodzież. Podkreśliła, że obecnie dyrektorzy i grono pedagogiczne prowadzi szereg działań profilaktycznych w sprawie palenia papierosów.

- Chciałabym podkreślić, że nie tylko w szkole, w której jestem dyrektorem, ale w ogóle we wszystkich placówkach realizujemy program profilaktyki i edukacji młodzieży w zakresie szkodliwości palenia papierosów czy e - papierosów. Prowadzimy szereg działań, organizujemy prelekcje, spotkania, pogadanki. Współpracujemy z różnymi instytucjami i staramy się w jak najpełniejszy sposób uświadomić dzieciom i młodzieży tragiczne skutki palenia. Dodatkowo spotykamy się także z rodzicami uczniów i również z nimi rozmawiamy na ten temat. Rozumiem, że osoba, która złożyła wniosek o wprowadzenie na Alei Mickiewicza strefy wolnej od dymu papierosowego miała na myśli, abyśmy te działania rozszerzyli. W obrębie szkoły - prowadzimy je przez cały rok, ale już poza naszymi murami niestety nie jesteśmy w stanie wyeliminować problemu - mówiła Lucyna Wojnowska i odniosła się w ten sposób do treści petycji i uchwały rozpatrującej ją.

Później głos zabrał radny Radosław Ciepliński, zastępca przewodniczącego komisji skarg, wniosków i petycji. - Co do projektu uchwały. Chciałbym wytłumaczyć dlaczego komisja uznała petycję za taką, której nie należy uwzględniać. Otóż trudno byłoby nam egzekwować prawo, które byśmy wprowadzili, gdybyśmy uchwalili Aleję Mickiewicza strefą wolną od dymu.Pojawia się też dylematy: jaki pas alei wyznaczyć do zakazu palenia, a co z ulicami przyległymi? Jak mielibyśmy karać za palenie tam - straż miałaby patrolować ulicę nieustannie i karać każdego kto tam będzie palił? Jak najbardziej temat jest bardzo poważny. Ponieważ skutki palenia są znane i tragiczne. Ale podkreślam jeszcze raz - nie dałoby się egzekwować prawa, które byśmy ustalili. Doskonałym przykładem jest to, że obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych, a każdy kto w takich przebywa widzi, że jest nagminnie łamany - powiedział radny.

Podczas sesji radni uznali petycję, za taką której nie należy uwzględniać. Za głosowało 16 radnych, jedna osoba się wstrzymała od głosu (Jerzy Szydłowski) i jedna była przeciw (Lucyna Wojnowska). Nie głosował Jerzy Służalski choć był obecny, dwoje radnych było nieobecnych.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Panie STAROSTO, po takich wystąpieniach czas na dymisję ze stanowiska..... ha ha ha ha zaraz powstaną o tym memy :)

G
Gość

Przepraszam bardzo, jaką rolę w tym zgromadzeniu pełni p. Szydłowski? Wstrzymując się od głosu, co i komu chce udowodnić? Chyba tylko wyborcom, że popełnili błąd głosując na osobę, która nie ma własnego zdania i bierze pieniądze za okazywanie swojej ignorancji w sprawach gminy i jej mieszkancow. Robi to notorycznie i ostentacyjnie na każdym posiedzeniu Rady. Żenujące. I to miał być nasz nowy burmistrz?!

G
Gość

Jestem osobą niepalącą. Ale glupszej propozycji jeszcze nie było. Hit roku 2020

Dodaj ogłoszenie