Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Domowe sposoby na ból gardła i ból przy przełykaniu. Jak skutecznie poradzić sobie ze stanem zapalnym gardła w ciąży?

Martyna Robek
W aptekach można zakupić wiele preparatów na ból gardła, dostępnych bez recepty. Zamiast tego, warto jednak skorzystać ze sprawdzonych i równie skutecznych, domowych sposobów.
W aptekach można zakupić wiele preparatów na ból gardła, dostępnych bez recepty. Zamiast tego, warto jednak skorzystać ze sprawdzonych i równie skutecznych, domowych sposobów. seb_ra/GettyImages
Ból gardła skutecznie uprzykrza codzienne funkcjonowanie. Potrafi być kłujący, drapiący i bardzo uciążliwy. Często uniemożliwia zaśnięcie, nie pozwala też na swobodne przełykanie. Z bólem gardła można jednak z powodzeniem walczyć na własną rękę. Dowiedz się, jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na ból gardła oraz czym można leczyć ból gardła w ciąży.

Ból gardła najczęściej kojarzony jest przez nas z przeziębieniem lub anginą. Nie zawsze jednak to one są przyczyną dolegliwości bólowych.

Spis treści

Przyczyny bólu gardła. Dlaczego boli cię gardło?

Może się okazać, że to objaw próchnicy zębów lub szkarlatyny. Choć najczęściej ból gardła mija samoistnie po kilku dniach, to możemy sobie pomóc łagodzeniem nieprzyjemnych dolegliwości za pomocą domowych sposobów.

Ból gardła zazwyczaj współwystępuje z innymi chorobami. Może go wywołać infekcja wirusowa, próchnica zębów, zbliżające się przeziębienie, zapalenie migdałków, a także choroby metaboliczne.

Do bardziej specyficznych schorzeń, które zwiastuje ból gardła należą:

  • odra,
  • mononukleoza,
  • ospa,
  • szkarlatyna.

Dolegliwości bólowe znacznie nasilają palenie papierosów oraz życie w zanieczyszczonym środowisku. Domowe sposoby leczenia gardła są bezpieczne i nie wywołują skutków ubocznych, dlatego warto dowiedzieć się o nich jak najwięcej.

Należy pamiętać, że ból gardła nie dotyczy tylko sezonu jesienno-zimowego. Zdarza się również latem, gdy za często przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, a także nadmiernie schładzamy się lodami i zbyt zimnymi napojami. Dolegliwościom bólowym zazwyczaj towarzyszą: gorączka, katar, chrypka, bóle mięśni oraz kaszel.

Co na ból gardła w ciąży?

Ból gardła w ciąży może oznaczać przeziębienie lub chorobę, która wymaga podania antybiotyku. Jeśli poza dolegliwościami bólowymi nie występują inne objawy, to skuteczne będą domowe sposoby na ból gardła. Jeżeli jednak towarzyszy im gorączka, to konieczna będzie wizyta u specjalisty i zastosowanie odpowiedniego leczenia. Podstawowym zaleceniem na ból gardła w ciąży jest jego nawilżanie – przez to objawy staną się mniej dokuczliwe. Bardzo ważne jest nawilżanie od wewnątrz, czyli picie jak największej ilości letniej wody – koniecznie niegazowanej, by nie podrażniać dodatkowo gardła.

Naturalne sposoby na ból gardła w ciąży to także cebula i czosnek, które są naturalnymi antybiotykami. Zawarte w nich składniki pomagają zwalczać bakterie, a także stymulują układ odpornościowy. Oprócz dodawania cebuli i czosnku do codziennych dań, warto także pić syrop z cebuli.


Syrop z cebuli:Do jego wykonania potrzebna jest jedna duża cebula oraz cukier. Cebulę należy obrać i pokroić w talarki, a następnie układać warstwowo, każdą warstwę przysypując cukrem. Całość wystarczy przykryć i odstawić na minimum godzinę.

Syrop z miodu, cytryny i czosnku: Potrzebne są: trzy średnie, sparzone cytryny; 225 ml miodu spadziowego; zimna, przegotowana woda oraz osiem wyciśniętych ząbków czosnku. Wszystkie składniki należy połączyć ze sobą, a w razie potrzeby – podgrzać (maksymalnie do 45˚C).

Płukanka z soli:Płukanka letniej wody z solą ma działanie dezynfekujące. Można płukać nią chore gardło nawet co godzinę. W tym celu należy rozpuścić dwie łyżeczki soli kuchennej w szklance letniej wody. Roztwór nie może być silniejszy niż 30%.

Na ból gardła w ciąży pomocny będzie także rosół z imbirem. Nie wolno go jednak stosować w pierwszym trymestrze ciąży! Aby go wykonać, wystarczy doprawić rosół kawałkiem korzenia imbiru.

Sok malinowy to kolejne bezpieczne lekarstwo na ból gardła w ciąży. Można go pić w umiarkowanych ilościach, najlepiej dodając do herbaty lub ciepłej wody po dwie łyżeczki soku.

Część z gotowych, dostępnych w aptekach preparatów może być niewskazana dla kobiet w ciąży, dlatego należy wcześniej poradzić się specjalisty.

Przeczytaj również:

Najpopularniejsze domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu oraz kaszel

W aptekach można znaleźć mnóstwo gotowych preparatów na ból gardła. Zamiast tego, warto jednak postawić na sprawdzone, naturalne sposoby. Można je z powodzeniem stosować u dzieci, ponieważ są całkowicie bezpieczne. Jako skuteczne sposoby na ból gardła i kaszel poleca się przede wszystkim:

  • Płukanie gardła wodą z solą
    Płukanka wody z solą oczyszcza gardło i działa antybakteryjnie. Przynosi ulgę w przypadku drapiącego, swędzącego gardła. Wystarczy dodać jedną łyżeczkę soli do szklanki ciepłej, letniej wody, a następnie przepłukiwać tak przygotowanym roztworem jamę ustną i gardło co najmniej kilka razy dziennie.

  • Płukanki ziołowe
    Zastosowanie płukanek ziołowych nawilży błonę śluzową, a także pomoże zwalczyć drobnoustroje i zalegające resztki pokarmowe. Należy zadbać o to, by płukanka nie była ani zbyt ciepła, ani za zimna. Do płukania gardła można zastosować napar ziołowy. W tym celu sprawdzają się np. rumianek, szałwia, majeranek albo tymianek. Jedną lub dwie torebki należy zalać połową szklanki wrzącej wody, następnie zaparzać pod przykryciem przez 15 minut.

  • Płukanie gardła wodą z sodą oczyszczoną
    Płukanka z sody oczyszczonej jest skuteczna i prosta w przygotowaniu. Jedną łyżeczkę sody wystarczy rozpuścić w jednej szklance ciepłej wody. Taka płukanka ma działanie ściągające oraz łagodzące.

  • Nawadnianie organizmu
    W przypadku bólu gardła należy unikać odwodnienia organizmu. Zaleca się pić jak najwięcej mineralnej wody niegazowanej (najlepiej letniej), warto też pić ciepłe napoje, soki świeżo wyciskane z owoców, a także rosół, który złagodzi podrażnione gardło.

  • Nawilżanie powietrza
    Nie należy przebywać w pomieszczeniach, w których powietrze jest zbyt suche. Najlepiej jest zaopatrzyć się w profesjonalny nawilżacz powietrza, ale sprawdzi się również postawienie w pomieszczeniu (np. obok grzejnika) miski z wodą lub rozłożenie wilgotnych ręczników na grzejnikach. Bardzo dobrą metodą na nawilżanie powietrza są także rośliny doniczkowe.

  • Miód, zioła, maliny
    Miód to stary, sprawdzony sposób w walce z dolegliwościami gardła. Zaleca się spożywanie kilku łyżeczek miodu z ciepłym mlekiem. Miód pszczeli zawiera bakteriobójczą inhibinę, a mleko – globuliny, które pomagają zwalczać infekcje. Trzeba jednak pamiętać, aby nie zalewać miodu wrzątkiem, inaczej utraci on swoje dobroczynne właściwości. Sok z malin lub herbata z ich dodatkiem nie tylko leczą ból gardła, ale też pomagają łagodzić kaszel i zwalczać gorączkę. Maliny zawierają bowiem sporo salicylanów, które działają podobnie, jak popularna aspiryna.

  • Inhalacje z olejków
    Inhalacje pomagają nawilżyć gardło przy jego dolegliwościach. W tym celu należy pochylić się nad miską z gorącą wodą, do której dodano dwie krople np. oleju sosnowego lub eukaliptusowego, a także dwie krople olejku z mięty pieprzowej. Kilka razy dziennie, przez około 10-20 minut, należy wdychać unoszącą się parę.

  • Picie syropu z cebuli
    To bardzo popularna metoda w walce z chorobami gardła. Wystarczy obrać jedną dużą lub dwie średniej wielkości cebule, pokroić je w plasterki, a następnie układać warstwowo w słoiku i każdą warstwę przekładać cukrem. Syrop będzie gotowy już po godzinie, ale najlepiej zaczekać około trzy. Syrop należy spożywać kilka razy dziennie po jednej łyżce stołowej.

    COMPONENT {"params":{"title":"Dowiedz się więcej:","is_photo":"1","ids":[14764238]},"component":"selected"}

  • Kompres na gardło
    Kojąco na ból gardła może wpłynąć kompres, przygotowany z dwóch łyżeczek spirytusu oraz połowy szklanki zimnej wody. Do takiej mieszanki należy włożyć szmatkę, następnie okryć nią gardło i przykryć ręcznikiem. Najlepiej pozostawić kompres na około dwie godziny.

  • Herbatki ziołowe
    Najlepsze będą rozmaryn, tymianek, babka lancetowata, lipa, szałwia lekarska lub jeżówka. Napary z ziół można przygotowywać zalewając dwie łyżki ziół szklanką gorącej wody, a następnie zaparzając je pod przykryciem przez około 15-20 minut. Taką mieszankę można stosować po kilka razy dziennie.

  • Rezygnacja z palenia
    Najlepiej całkowicie zerwać z nałogiem, jeżeli jednak jest to niemożliwe, warto zrezygnować z palenia i przebywania w zadymionych pomieszczeniach przynajmniej w trakcie trwania infekcji. Papierosy działają podrażniająco i wysuszająco na gardło.

Dowiedz się:

Które leki na ból gardła będą skuteczne?

Leki na gardło występują w formie:

  • tabletek do ssania,
  • pastylek,
  • aerozoli,
  • płynów do płukania,
  • lizaków dla dzieci.

Dostępne w aptekach gotowe preparaty na ból gardła są skuteczne na dolegliwości o średnim i niewielkim nasileniu. Najczęściej zawierają one w swoich składach wyciągi roślinne, olejki eteryczne oraz substancje lecznicze. Olejki eteryczne wykazują działanie przeciwbakteryjne, w aptecznych preparatach na ból gardła najczęściej występują: olejek szałwiowy, tymiankowy, miętowy lub eukaliptusowy. Surowce roślinne, takie jak: prawoślaz lekarski, babka lancetowata, podbiał czy porost islandzki zawierają zaś substancje śluzowe, które łagodzą podrażnienia, a także chronią błonę śluzową gardła.

Jeżeli preparaty na ból gardła dostępne bez recepty nie przynoszą żadnej ulgi i objawy nie ustępują, to należy skontaktować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i przepisze leki dostępne na receptę.

Kulisy zdrowia: Gorączka, katar, ból gardła? Nie posyłaj dziecka do przedszkola czy szkoły

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Domowe sposoby na ból gardła i ból przy przełykaniu. Jak skutecznie poradzić sobie ze stanem zapalnym gardła w ciąży? - Strona Zdrowia

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto