Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hospicjum w Busku-Zdroju prawie gotowe. Wciąż potrzebna jest pomoc finansowa (ZDJĘCIA)

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Hospicjum w Busku jest już niemal gotowe
Hospicjum w Busku jest już niemal gotowe
"Pierwszą łopatę" wbito 4 lipca 2018 roku i po dwóch latach widać tego piękne efekty. Hospicjum w Busku-Zdroju jest niemal gotowe. Trwają końcowe prace budowlane i zaraz po nich rozpocznie się wyposażanie budynku przy ulicy Solankowej. Wciąż jednak potrzebne są pieniądze, dlatego Fundacja Gospodarczą Świętego Brata Alberta z Kielc z oddziałem w Busku prosi o pomoc.

„Hospicjum Busko. Dzieło Ludzi Dobrego Serca” - nie bez powodu tak brzmi nazwa powstałego obiektu. - Bardzo wiele pomocy, zarówno w postaci pieniędzy, jak i materiałów otrzymaliśmy w trakcie prowadzonych zbiórek. Te zbiórki wciąż trwają i mimo trudnych czasów ludzie wykazują się hojnością – mówi Jarosław Zatorski, dyrektor Fundacji Gospodarczej Świętego Brata Alberta z Kielc, oddział w Busku- Zdroju, która będzie prowadzić nowo powstałe Hospicjum. - Pieniądze z dofinansowania unijnego to jedno, ale to, jak bardzo pomogli mieszkańcy trudno wyliczyć – dodaje.

W budowanym hospicjum znajdą się trzy oddziały: poradnia paliatywna, hospicjum i Zakład Opiekuńczo Leczniczy. Głównym celem projektu jest zwiększenie dostępności mieszkańców powiatów: buskiego, kazimierskiego, pińczowskiego do wysokiej jakości usług medycznych w zakresie opieki hospicyjnej i paliatywnej poprzez oddanie do użytku w pełni wyposażonego hospicjum stacjonarnego, oddziału opiekuńczo - leczniczego oraz poradni medycyny paliatywnej. Obiekt będzie dostosowany do osób starszych oraz niepełnosprawnych.

Obecnie Hospicjum i Zakład Opiekuńczo Leczniczy działają w wynajętych pomieszczeniach Szpitala Rejonowego w Busku-Zdroju.

Obecnie w nowym budynku Hospicjum kończą się prace budowlane i wkrótce rozpocznie wyposażanie obiektu. - Oczywiście przewidziane są również poprawki, które prawdopodobnie potrwają do pierwszej połowy sierpnia. W drugiej połowie zaczniemy wyposażać hospicjum, tak, by we wrześniu było niemal gotowe. Uroczyste otwarcie przewidziane jest na 2 października, wtedy też dojdzie do poświęcenia budynku. Zaraz po tym zaczniemy przenosić pacjentów. Miejsc jest około 100, ale oczywiście wszystko zależy też od kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia – zaznacza Jarosław Zatorski.

Dyrektor dodaje, że nie przewiduje kłopotów oraz opóźnień, choć oczywiście wciąż potrzebne są pieniądze. - Cały czas jesteśmy otwarci na pomoc ludzi o wielkich sercach. Chodzi nie tylko o pieniądze, ale również elementy wyposażenia. Bardzo liczymy na wsparcie – apeluje Jarosław Zatorski.

Budowa buskiego hospicjum stacjonarnego ma długą i pełną zakrętów historię. Jej korzenie sięgają końca lat 90. ubiegłego wieku.
Inwestycja o nazwie "Budowa Domu Opieki Zdrowotnej - Hospicjum w Busku-Zdroju" ma wartość ponad 12 milionów złotych. Znaczną część kosztów, bo 10,1 miliona złotych pokryje dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na buskozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto