Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Husaria rozwija skrzydła! Zbliża się finał konkursu historycznego dla młodzieży w Busku

ALI
Adrian Szczerba (z lewej) i Łukasz Chodór ze społecznego komitetu organizacyjnego konkursu - w akcji. Tak wyglądało liczenie i pierwszy przegląd prac plastycznych nadesłanych przez najmłodszych.
Adrian Szczerba (z lewej) i Łukasz Chodór ze społecznego komitetu organizacyjnego konkursu - w akcji. Tak wyglądało liczenie i pierwszy przegląd prac plastycznych nadesłanych przez najmłodszych. archiwum prywatne
Blisko ćwierć tysiąca prac wpłynęło na Ponidziański Konkurs Historyczny „Husaria Rzeczypospolitej - chluba i duma Polski oraz Litwy”. To projekt adresowany do młodzieży: uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Gala finałowa - 10 czerwca w Busku-Zdroju. Konkursowi patronuje „Echo Dnia”.

Przypomnijmy, że młodzi miłośnicy historii - z powiatów: buskiego, jędrzejowskiego, kazimierskiego, pińczowskiego oraz kieleckiego - przygotowywali prace, których przedmiotem jest husaria. To prace plastyczne (dla najmłodszych), pisemne bądź w formie multimedialnej. Odzew był tak szeroki, że... zaskoczył organizatorów.

- W tym roku nadesłano na konkurs prawie ćwierć tysiąca prac. To rekord! - nie kryje zadowolenia Adrian Szczerba, pomysłodawca i główny organizator Ponidziańskiego Konkursu Historycznego. - Większość z nich, bo 155 to prace plastyczno-artystyczne. Pozostałe to prace pisemne lub multimedialne. Oceny pozostawiliśmy w rękach profesjonalnego jury - dodaje.
Jurorzy pracują w pocie czoła, a nazwiska laureatów poznamy 10 czerwca, podczas gali finałowej w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Póki co, szykuje się niespodzianka - już za kilka dni husaria... rozwinie skrzydła w bibliotece!

23 maja, w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Busku-Zdroju odbędzie się jedyna w swoim rodzaju „lekcja żywej historii”. Z udziałem uczniów klas drugiej i trzeciej buskiej „trójki”. To projekt edukacyjny, przygotowany z inicjatywy organizatorów Ponidziańskiego Konkursu Historycznego. Pojawią się w książnicy także husarze - w pełnym umundurowaniu, ze „skrzydłami”. Będzie fachowa prelekcja, do tego pokaz fechtunku. O stronę merytoryczną wydarzenia zadba Klub Polskiej Sztuki Walki Signum Polonicum z Pińczowa.

- Głównym celem konkursu jest zainteresowanie młodego pokolenia historią, poszerzenie wiedzy na temat husarii jako formacji kawaleryjskiej Rzeczypospolitej. Chcemy także zainspirować i zachęcić młodzież do podjęcia samodzielnych studiów nad historią, sięgania do literatury, źródeł historycznych. To ważne dla wzmocnienia poczucia narodowej tożsamości - podkreśla z naciskiem Adrian Szczerba.

Finał Ponidziańskiego Konkursu Historycznego odbędzie się 10 czerwca, o godzinie 11, w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. W programie - ogłoszenie nazwisk laureatów i rozdanie nagród, a także specjalny pokaz artystyczny przygotowany przez Grupę Teatralną Pegaz z Buska-Zdroju oraz Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii imienia 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Będzie można obejrzeć ubiór i wyposażenie husarza, dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o historii tej formacji. Na deser: pokaz szermierki - z użyciem szabli husarskiej - w wykonaniu wojów z Signum Polonicum.

To czwarta edycja konkursu historycznego dla młodzieży. Patronami honorowymi projektu są, między innymi: szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, minister Paweł Soloch, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Patronat medialny sprawuje „Echo Dnia”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na buskozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto