Wybierz region

Wybierz miasto

  Koncert Gloria Polonica

  Kościół pw Św. Brata Alberta
  Busko-Zdrój, ul. Lipowa/1, +48 41 378 72 45

  19:00 Sobota, 21 kwietnia

  • Brak informacji o cenie

  Na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Buska-Zdroju Waldemara Sikory, Buskiego Samorządowego Centrum Kultury oraz Proboszcza Kościoła Świętego Brata Alberta Chmielowskiego w Busku-Zdroju ks. Marka Podymy Warszawska Orkiestra Symfoniczna „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego zaprezentuje w ramach narodowych obchodow 100-lecia odzyskania niepodległości symfonię h-moll op. 24 Polonia Ignacego Jana Paderewskiego.

  Symfonia h-moll jedyny utwor Paderewskiego tego rodzaju – to dzieło wieńczące kompozytorski dorobek wybitnego pianisty, patrioty i męża stanu.
  Nad tym monumentalnym muzycznym freskiem inspirowanym Powstaniem Styczniowym 1863 Paderewski pracował przez kilka lat. Symfonia „Polonia”, w ktorej kompozytor maluje obrazami muzycznymi historię Polski poczynając od Lechusa 550 r. po czasy wspołczesne. Wydarzenia historyczne nie są „przedstawione” w partyturze chronologicznie. Wizja obrazow muzycznych u kompozytora była podyktowana stanem emocjonalnym i refleksją w danym momencie, w chwili pisania utworu. Tworzywem pierwszej części utworu zaczynającej się podniosłym wstępem pełnym smutku i zadumy jest ekspresyjny temat - wiolonczel, fagotow, kontrabasow i tuby, oraz szereg znaczących stale powracających motywow muzycznych.Na pierwszy plan wysuwa się tutaj patetyczny „motyw przemocy” grany przez tonitruon puzony, wiolonczele i kontrabasy. Zbliżając się do końca tej części utworu w pewnym momencie poczynając od delikatnych ruchow poszczegolnych instrumentow (nadzieja na powstanie Polski) powoli zagęszczającej się harmonii, rosnącej dynamiki do maksymalnych brzmień (potyczki i nasilenia powstańcze) niespodziewanie przerywa głos organow (msza za poległych powstańcow) aby zakończyć tę część akordem h-moll, jakby wizją kompozytora o niepodległej Polsce, spełniona na mocy Traktatu Wersalskiego 28 czerwca 1919 r. Odmienny, wyraźnie elegijny charakter ma druga część dzieła – jakby modlitwa za poległych Powstańcow. Melodyjny temat klarnetu, ktory jest podejmowany przez rożne instrumenty, poprzedza tajemniczy wstęp kontrabasow i wiolonczel – misteriowo (...)

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Nie bądź kucharzem marnotrawnym! Czy wiesz, jak nie marnować żywności? QUIZ