Wybierz region

Wybierz miasto

  Prace Józefa Reguły

  Gminne Centrum Kultury Solec-Zdrój
  Solec-Zdrój, ul. Partyzantów/8a, +48 41 377 60 49

  17:00 Piątek, 15 kwietnia

  • Brak informacji o cenie

  Zapraszamy do Gminnego Centrum Kultury w Solcu-Zdroju na wystawę rzeźb Jozefa Reguły. Podczas wystawy będziemy mogli obejrzeć także prace Wojciecha Reguły - syna rzeźbiarza.


  Jozef Reguła urodził się 27 sierpnia 1953r. we wsi Przewrotne, powiat Głogow Małopolski, woj. podkarpackie. Mieszka w Połańcu w woj. świętokrzyskim. Jest najstarszym z trojga dzieci Stefanii z Piwońskich i Jana Regułow. Jozef do 16 roku życia wraz z rodzeństwem pomagał rodzicom w pracy na roli. Rożnorodność zajęć, ktore wykonywał uwiecznił w swoich poźniejszych pracach rzeźbiarskich. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Przewrotnem, uczył się w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Rzeszowie. Wyuczony zawod to kowal przemysłowy. Od 1973 roku pracował w Przedsiębiorstwie Instalacji Przemysłowych w Rzeszowie, następnie w Krakowie. W latach 1976-1978, podczas odbywania służby wojskowej rozpoczęła się jego przygoda z rzeźbą. Po ukończeniu służby wojskowej przyjechał do Połańca, aby pracować przy budowie elektrowni. W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Połańcu poznał przyszłą żonę Dorotę Warchałowską. Dla niej powstały pierwsze rzeźby. Rodzinę założył w 1980 roku. Ma dwoje dorosłych dzieci - syna Wojciecha i corkę Julię, ktorzy odziedziczyli talent artystyczny po ojcu. Wojciech rzeźbi głownie figurki o tematyce żydowskiej oraz maski zarowno w drewnie jak i w korze. Julia maluje na drewnie obrazy ikonopodobne.

  Jozef Reguła jest samoukiem, tworzy rzeźby i płaskorzeźby rożnej wielkości, przeważnie z drewna lipowego. Dzieła artysty przedstawiają: rolnikow podczas pracy, krajobrazy, kulturę oraz zwyczaje polskich Żydow, tematykę sakralną, anioły, herby, ptaki, kwiaty, ryby, martwą naturę oraz maski. Duża część prac mieści się w konwencji rzeźby ludowej, jak rownież jest stylizacją własną autora.

  Na przestrzeni ponad 30 lat pracy wyrzeźbił ponad 12 tysięcy prac. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych oraz zbiorowych. Jego rzeźby prezentowane były w rożnych miejscach w Polsce i poza granicami kraju, m.in. w Krakowie (Piwnica pod Baranami), Sandomierzu, Mielcu, Tarnobrzegu, Staszowie, Szydłowie, Chmielniku oraz w Starej Lubovni na Słowacji.

  Za swoją działalność tworczą otrzymał wiele dyplomow i nagrod. Jest bohaterem licznych artykułow w prasie regionalnej i ogolnopolskiej oraz reportaży radiowych i programow telewizyjnych. Na temat jego tworczości powstały dwie prace magisterskie. Prowadzi działalność gospodarczą "Wyrob i sprzedaż rzeźby w drewnie". W domu, ktory jest zarazem galerią, artysta przyjmuje licznych gości. Od wielu lat uczestniczy w akcjach charytatywnych.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Nie bądź kucharzem marnotrawnym! Czy wiesz, jak nie marnować żywności? QUIZ