Wybierz region

Wybierz miasto

  Samarytanie z Markowej

  Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” im. Majera Małego w Chmielniku
  Chmielnik, ul. Wspólna/14, +48 73 415 89 69

  Od 20.04.2016 do 10.05.2016

  • Brak informacji o cenie

  Zapraszamy na otwarcie wystawy ,,Samarytanie z Markowej’’ przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach.

  Na ekspozycji znalazły się fotografie oraz dokumenty ilustrujące życie rodziny Ulmow z Markowej koło Łańcuta na Podkarpaciu. Podczas II wojny światowej Ulmowie ponieśli śmierć za ukrywanie ośmiorga Żydow z rodzin Didnerow, Grunfeldow i Goldmanow. W 1995 r. Wiktorię i Jozefa Ulmow zaliczono w poczet Sprawiedliwych wśrod Narodow Świata. W 2003 r. Kościoł katolicki rozpoczął ich proces beatyfikacyjny. 17 marca 2016 r. w Markowej zostało otwarte Muzeum Polakow Ratujących Żydow podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmow.

  Wystawę otwiera mapa Markowej. Zaznaczono na niej miejsca, gdzie przed wojną mieszkali Żydzi oraz polskie domy, w ktorych byli oni ukrywani podczas okupacji niemieckiej. Przedstawiono także przedwojenne losy Ulmow. Na zdjęciach widać ich w trakcie prac rolniczych, wśrod członkow miejscowej społdzielni mleczarskiej i amatorskiego zespołu teatralnego. Większość zdjęć, prezentowanych na planszach wystawowych, jest autorstwa Jozefa Ulmy, zamordowanego przez żandarmow niemieckich.

  Na wystawie prezentowane są także fotografie Żydow mieszkających przed wojną w Markowej, wpisy w parafialnej księdze zmarłych, zaświadczające o tragicznej śmierci rodziny Ulmow, a także dyplom o przyznaniu Wiktorii i Jozefowi Ulmom tytułu „Sprawiedliwi wśrod Narodow Świata”.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Nie bądź kucharzem marnotrawnym! Czy wiesz, jak nie marnować żywności? QUIZ