Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa "Przybyliśmy z Polski…"

  Synagoga w Chmielniku
  Chmielnik, ul. Wspólna/14

  16:00 Sobota, 16 września

  • Brak informacji o cenie

  Zapraszamy do dawnej synagogi 16 września 2017 r. o godz. 16 - na otwarcie międzynarodowej wystawy pt. „Przybyliśmy z Polski… Wkład Żydow polskich w budowę i rozwoj państwa Izrael”. Wystawa wyeksponowana w przestrzeni babińca, została zorganizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Jej celem jest kontynuowanie dialogu dotyczącego zarowno przeszłości, jak i przyszłości, w zakresie wspołpracy między Polską, a Izraelem.

  Ekspozycja składa się z 25 paneli w języku polskim i angielskim tworzących dwa wątki tematyczne. Historyczna część ekspozycji przedstawia przebieg kolejnych fal żydowskiej imigracji do Erec Israel (ziemi Izraela), począwszy od okresu zaborow przez dwudziestolecie międzywojenne po czasy PRL. Uzupełnieniem szeroko zarysowanego tła historycznego są panele przedstawiające indywidualne losy polskich Żydow, ktorzy wnieśli szczegolny wkład w budowę państwa Izrael.

  Żydzi żyli w Polsce od wielu wiekow, tworząc znaczące ośrodki życia i dziedzictwa żydowskiego. Nie do przecenienia jest rownież ich wkład w kulturę polską, naukę, gospodarkę, jak i inne aspekty życia społecznego. Od połowy XIX wieku, polscy Żydzi zaczęli emigrować do Erec Izrael z uwagi na sytuację polityczną, w wyniku rozwoju idei syjonistycznej, z powodu wzrostu nastrojow antysemickich, a także ze względow religijnych. W XX wieku fale emigracji żydowskiej z Polski miały szczegolne znaczenie –zarowno te z lat trzydziestych, następnie te będące pokłosiem Holokaustu oraz przede wszystkim te, ktore nastąpiły po utworzeniu Państwa Izrael (1948). W swojej nowej ojczyźnie, polscy Żydzi aktywnie włączyli się w budowę i rozwoj państwa wpływając na wszystkie aspekty życia politycznego, rozwoj armii, osiągnięcia kulturalne i ekonomiczne.

  Na wystawie można odnaleźć sylwetki tworcow i prekursorow syjonizmu, pierwszych członkow Knesetu, a także ludzi nauki i wojskowych. Na warstwę ikonograficzną całości składają się unikatowe zdjęcia otrzymane z polskich oraz izraelskich archiwow.

  Wystawa powstała w wyniku wspołpracy trzech uniwersytetow: Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej (Instytut Historii); Uniwersytetu Jagiellońskiego (Instytut Judaistyki); Beit Berl Collage w Izraelu.

  Kuratorami wystawy są: dr Batya Brutin (Beit Berl Collage), dr Ewa Węgrzyn (Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego), Katarzyna Odrzywołek (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej).

  Wystawa gościła dotąd w: Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie, Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Muzeum Galicja - w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej, Uniwersytecie Pedagogicznym im KEN, Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Nie bądź kucharzem marnotrawnym! Czy wiesz, jak nie marnować żywności? QUIZ