Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwalifikacja wojskowa 2017 [kiedy, terminy, zasady, rekrutacja]

mm, AIP
Kwalifikacja wojskowa rozpoczyna się 30 stycznia
Kwalifikacja wojskowa rozpoczyna się 30 stycznia Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
Jeszcze w tym miesiącu w Bydgoszczy rusza kwalifikacja wojskowa 2017. Kto musi się na pojawić? Na kwalifikacji wojskowej obowiązkowo muszą się stawić mężczyźni i kobiety.

Kwalifikacja wojskowa 2017 w Bydgoszczy będzie prowadzona w okresie od 30 stycznia do 28 kwietnia (od poniedziałku do piątku).

"Stawka" jest obowiązkowa dla panów urodzonych w 1998 roku oraz w latach 1993 – 1997, jeśli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa

Obligatoryjna jest także dla osób urodzonych w latach 1996-1997, które: zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, albo zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby. W obu tych przypadkach do kwalifikacji przystępują, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

Sprawdź, jaką kategorię dostaniesz

Kliknij w rodzaj kategorii i sprawdź wymagania

Kwalifikacja wojskowa dla kobiet

Przed komisją muszą się też pojawić panie, urodzone w latach 1993-1998, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2016/2017 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych.

Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa także dla osób, które ukończyły 18 lat i chcą iść do wojska na ochotnika, a kategorii jeszcze nie mają.

Jak się przygotować do kwalifikacji wojskowej?

Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojsko­wej przedstawia:
1. wójtowi lub burmistrzowi (prezydentowi miasta):
dowód osobisty lub inny dokument pozwalają­cy na ustalenie tożsamości,
dokument potwierdzający przyczyny niestawie­nia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie okreś­lonym w wezwaniu nie było możliwe;

2. powiatowej komisji lekarskiej — posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej;

3. wojskowemu komendantowi uzupełnień:
aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm, bez nakrycia głowy,
dokumenty potwierdzające poziom wykształce­nia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwali­fikacje zawodowe,
potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji w przypadku wprowadzenia takiego obowiązku.

Osoby, wobec których orzeczona zostanie kategoria zdolności „A” lub „D” do czynnej służby wojskowej, po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej (co następuje po 14 dniach od wydania orzeczenia) zostaną przeniesione z urzędu do rezerwy, co oznacza, że tym samym będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Osoby, które na podstawie prawomocnego orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej zostaną uznane za trwale i całkowicie niezdolne do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny (kategoria zdolności „E”) – nie podlegają obowiązkowi czynnej służby wojskowej.

W celu uzyskania wpisu o przeniesieniu do rezerwy (uregulowaniu stosunku do służby wojskowej) osoby, które stawiły się do kwalifikacji wojskowej mogą po 14 dniach od wydania orzeczenia zgłosić się do właściwej terytorialnej Wojskowej Komendy Uzupełnień. Nie jest to jednak konieczne, gdyż uregulowanie stosunku do służby wojskowej nastąpi z mocy ustawy.

Osoby, które na podstawie prawomocnego orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej zostaną uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej - kategoria zdolności "B" nie są przenoszone do rezerwy aż do czasu poddania ich ponownym badaniom lekarskim i ostatecznym zaliczeniu do kategorii zdolności "A", "D" lub "E".

Kwalifikacja wojskowa to dawny pobór

Kwalifikacja wojskowa w 2009 r. zastąpiła pobór wobec zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej i przejścia na armię zawodową. Celem kwalifikacji jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi, pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku.

Zniesienie służby zasadniczej nie zniosło obowiązku stawiania się przed komisją lekarską. Za niestawienie się do kwalifikacji, podobnie jak wcześniej za niestawienie się przed komisją poborową, grozi grzywna lub ograniczenie wolności.

Pogoda na dzień (14.01.2017)  | KUJAWSKO-POMORSKIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto