Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O buskiej małej ojczyźnie mówili w Bibliotece Pedagogicznej

ALI
Konferencja przyciągnęła liczną publiczność. Prelekcji słuchali przedstawiciele różnych środowisk.
Konferencja przyciągnęła liczną publiczność. Prelekcji słuchali przedstawiciele różnych środowisk. archiwum Biblioteki
„Miasto i Gmina Busko-Zdrój w publikacjach” - to był temat przewodni spotkania w filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Busku Zdroju. Program wypełniły prelekcje ściśle powiązane z regionem i jego kulturą.

Buszczanie mieli też okazję zapoznać się z publikacjami dotyczącymi miasta i gminy, które ukazały się dotychczas na rynku wydawniczym. Na finał - dyskusja, a „gorące” rozmowy toczyły się także... podczas poczęstunku.

Uroczystego otwarcia spotkania dokonali: dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Urszula Salwa, kierownik buskiej filii Agnieszka Jasińska oraz Dariusz Kalina - historyk, autor wielu książek o miejscowościach regionu Ponidzia i ziemi świętokrzyskiej. Na widowni zasiedli przedstawiciele buskich samorządów, w tym wiceburmistrz Tomasz Mierzwa i starosta Jerzy Kolarz, szefowie sanatoriów, placówek kulturalnych i oświatowych. Także uczniowie szkół, mieszkańcy i kuracjusze.

„Miasto Busko-Zdrój - zarys problematyki badawczej” to temat prelekcji przygotowanej przez Dariusza Kalinę. Prezentację „Kościół Parafialny pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Busku-Zdroju” przygotował proboszcz parafii Tadeusz Szlachta. Artur Osiński omówił „Publikacje wydane z funduszy Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju”, z kolei Ryszard Lisik przedstawił słuchaczom „Wydawnictwa o leczniczych właściwościach wody siarczkowej w Lesie Winiarskim”. Grzegorz Kielesiński przygotował prelekcję „21 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny w Busku-Zdroju w publikacjach”, zaś Jerzy Pamuła - „Sanatorium Włókniarz w publikacjach”. Na finał Ewa Tarapata mówiła o zbiorach regionaliów buskiej biblioteki, prezentując również sylwetki regionalistów.
- Tematyka referatów uświadomiła ważną rolę wy
dawnictw regionalnych, jaką odgrywają one w życiu społecznym, kulturalnym i uzdrowiskowym Buska-Zdroju - podkreśla Agnieszka Jasińska. - Dowodem tego były żywa dyskusja oraz uwagi zgłaszane przez słuchaczy i prelegentów.

Prym w twórczej wymianie zdań wiedli znany buski regionalista Franciszek Rusak, doktor Bernard Solecki i proboszcz Tadeusz Szlachta. „Gorące” rozmowy przeniosły się potem za kulisy - toczono je także podczas poczęstunku oraz przy firmowym stoisku wydawnictwa „Światowid”.

Patronat honorowy nad projektem objął marszałek województwa Adam Jarubas.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na buskozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto