Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękny spektakl zuchów w Siesławicach. Była owacja na stojąco

Adam Ligiecki
Na scenie najmłodsi: Lena, Maciuś, Natalka, Pawełek.
Na scenie najmłodsi: Lena, Maciuś, Natalka, Pawełek. BARBARA SKRZYPEK
17 września obchodziliśmy 76. rocznicę agresji sowieckiej Rosji na Polskę. Ztej okazji zuchy ze Szkoły Podstawowej imienia Kornela Makuszyńskiego w Siesławicach przygotowały spektakl historyczny.

Obejrzeli go także buszczanie i kuracjusze, na specjalnym pokazie w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętego Brata Alberta. Spektakl powstał pod okiem Barbary Skrzypek, opiekuna drużyny zuchowej.

Słynne „czerwone berety” z Siesławic zaprezentowały widowisko multimedialne, które w emocjonujący i podniosły sposób przybliżyło publiczności tragiczne dla nas wydarzenia sprzed 76 lat. Poznaliśmy też losy Polski i Polaków na drodze do wolności - w związku z przypadającą właśnie 70. rocznicą zakończenia II wojny światowej.

Telebim w świątyni Brata Alberta, na nim orzeł w koronie i napis: „Bądź dumny, jesteś Polakiem”. Mali aktorzy z przejęciem recytowali wiersze, śpiewali piosenki. Serca publiczności podbili zwłaszcza najmłodsi: sześciolatki Lena, Natalka i Pawełek oraz drugoklasista Maciuś - w hełmie, z... wielkim karabinem w dłoni.

- Czułyśmy się tak, jakbyśmy widziały siebie z dawnych lat - mówiły dwie starsze panie, kuracjuszki z Warszawy. Nie kryjąc wzruszenia, dziękowały dzieciakom z wspaniały spektakl. Były gorące brawa i owacja na stojąco. Widzowie po zakończeniu przedstawienia gratulowali młodym artystom, robili sobie z nimi pamiątkowe zdjęcia. Prosili także o nagranie wideo ze spektaklu w kościele Świętego Brata Alberta.

Na ręce Beaty Durnaś, dyrektor Szkoły Podstawowej w Siesła-wicach, płynęły podziękowania - za świetny występ, kształtowanie u dzieci postaw patriotycznych, umiłowania ojczyzny. Zuchy były tak zadowolone z gorącego przyjęcia przez publiczność, że niektóre nawet... popłakały się na scenie. Jedno jest pe-wne - o występie małych „czerwonych beretów” u Świętego Alberta długo będziemy pamiętać.

Przedstawiciele obejrzeli kuracjusze z różnych stron kraju, ale także uczniowie i nauczyciele szkoły w Siesławicach, rodzice dzieci, najbliżsi. Na widowni zasiadł dziekan buskiego dekanatu, ksiądz Marek Podyma, razem z przedstawicielami buskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - ze Stanisławem Prażuchem.

A po spektaklu wszyscy zostali zaproszeni do Izby Chleba, aby podzielić się podpłomykami. To chluba parafii Świętego Brata Alberta.

Agresja Związku Radzieckiego na Polskę miała miejsce 17 września 1939 roku. Przez historyków nazywana jest także „IV rozbiorem Polski”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na buskozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto