Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podbuski Chotelk świętował odpust i otwarcie świetlicy

ALI
Odpust ku czci świętego Stanisława Biskupa w Chotelku jest atrakcją - i dla dzieci, i dla dorosłych.
Odpust ku czci świętego Stanisława Biskupa w Chotelku jest atrakcją - i dla dzieci, i dla dorosłych. Adam Ligiecki
W poniedziałek, 8 maja mieszkańcy podbuskiego Chotelka świętowali 490-lecie istnienia kościółka świętego Stanisława Biskupa, a ku czci patrona odbywają się też odpusty. Razem ze świętem Stanisława miało miejsce otwarcie świetlicy wiejskiej, która przeszła gruntowną modernizację - za pieniądze z funduszu obywatelskiego.

Uroczystości religijne rozpoczęła tradycyjnie pielgrzymka - z buskiej parafii świętego Brata Alberta do Chotelka. Liczącą około 3 kilometry trasę wierni przeszli razem z proboszczem, księdzem Markiem Podymą, który przewodniczył potem uroczystej mszy w kościółku świętego Stanisława Biskupa.

Odpusty "na Stanisława" mają w Chotelku długą i bogatą tradycję. W drugiej połowie XX wieku ich ranga nieco spadła, lecz dzięki inicjatywom lokalnego środowiska - od 1997 roku odbywają się regularnie. A 8 maja - czy to świątek czy piątek - obowiązuje tu żelazna reguła: pracujemy tylko do godziny 10, potem świętujemy.

Odpusty w Chotelku przyciągają wiernych z całego Ponidzia. Są atrakcją i dla dzieci, i dla dorosłych. Kolorowe kramy, baloniki, pyszne precle, wata cukrowa - to jest to!

W tym roku w "odpustową tonację" wpisało się otwarcie świetlicy w Chotelku. Wprawdzie została wybudowana w latach 70. ubiegłego wieku, lecz w ostatnim czasie przeszła gruntową modernizację. A po "liftingu"... jest nie do poznania. Przeprowadzenie remontu obiektu było możliwe dzięki pieniądzom z funduszu obywatelskiego.

Ceremonią otwarcia świetlicy dyrygowała sołtys Elżbieta Bławat. Pełni tę funkcję dopiero pierwszą kadencję, ale za jej sprawą liczący - wraz z przyległościami i przysiółkami - około 300 mieszkańców Chotelek łapie nowy wiatr w żagle.

Pani sołtys, w towarzystwie mieszkającego w Chotelku radnego powiatowego Wiesława Marca, powitała zaproszonych gości. Z radnym sejmiku wojewódzkiego Mieczysławem Sasem, starostą buskim Jerzym Kolarzem, burmistrzem Buska-Zdroju Waldemarem Sikorą na czele. Świetlicę poświęcił ksiądz Marek Podyma, potem cięcie czerwonej wstęgi - i wszyscy zostali zaproszeni do środka.

W części artystycznej wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Siesławicach oraz zespół wokalny seniorów. Był także pokaz ratownictwa medycznego, kiełbaski z grilla i inne atrakcje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na buskozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto