Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 200 000 osób odwiedziło buską tężnię solankową od dnia otwarcia

Michał Kolera
Michał Kolera
Od otwarcia 25 czerwca buską tężnię odwiedziło już ponad 200 tysięcy osób.
Od otwarcia 25 czerwca buską tężnię odwiedziło już ponad 200 tysięcy osób. Dawid Łukasik
W ubiegły weekend buską tężnię odwiedził turysta numer 200 000. To oszałamiający wynik, biorąc pod uwagę, że obiekt działa od 25 czerwca, czyli nieco ponad trzy miesiące.

- Ponad 200 tysięcy osób odwiedziło naszą tężnię od lipca. Ta informacja dotarła do mnie przed weekendem, więc na pewno na liczniku już jest więcej - mówi Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju.

Ile pieniędzy wpłynęło z tego tytułu do kasy miasta?

- Na razie jeszcze nie mamy dokładnego zestawienia finansowego. Z tych 200 000 wiele osób weszło na obiekt za darmo, bo trwały akcje promocyjne po otwarciu. Tężnia wygenerowała wpływy, natomiast trzeba też pamiętać, że koszty utrzymania i obsługi są bardzo duże. Wpływy nie pokrywają wydatków. Czy tężnia będzie kiedyś w stanie sama na siebie zarobić? Nie robiliśmy jeszcze tak szczegółowej analizy. Lipiec, sierpień i wrzesień to doskonałe wyniki, jednak zimą nie będzie ona działać. Pamiętajmy też, że sama tężnia może nie generować zysków, ale jest dźwignią dla całego miasta, uzdrowisk, pensjonatów, gastronomii i wielu innych sektorów gospodarki w naszym mieście. Dzięki niej więcej ludzi będzie do nas przyjeżdżać - mówi Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju.

Burmistrz nie spodziewał się, że tężnia będzie cieszyć się tak dużym powodzeniem. - Na etapie planowania i koncepcji pojawiało się dużo krytyki, nie tylko ze strony radnych i opozycji, ale również od podmiotów lecznictwa uzdrowiskowego. Nie wszyscy wierzyli w ten projekt. Był opór. Wiedziałem, że będzie to obiekt innowacyjny i atrakcyjny, ale ilość odwiedzających mnie zaskoczyła. Dodatkowo zagospodarowaliśmy też otoczenie tężni, fontannę, dom zdrojowy. Nie przypuszczaliśmy też, że tężnia będzie tak doskonałym obiektem do organizowania wydarzeń artystycznych. Akustyka jest tam idealna - dodaje.

Opinię o doskonałej akustyce potwierdza Maria Wiśniewska, dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, które opiekuje się tężnią. - Wszyscy artyści są zachwyceni. Gałązki tarniny absorbują fale dźwiękowe, które nie odbijają się od ścian obiektu, tworząc idealne warunki do występów. Myślę, że wykorzystamy to w przyszłości organizując jeszcze wiele wspaniałych wydarzen - mówi.

Na razie jest otwarty i gmina nie zamierza go zamykać do momentu wystąpienia pierwszych przymrozków. Później turyści i kuracjusze będą mogli korzystać z mini tężni zlokalizowanej w domu zdrojowym.

- Jeśli jesień będzie ciepła, tak jak w ubiegłym roku, to jeszcze przez cały listopad będziemy eksploatować dużą tężnię. Zauważamy, że dom zdrojowy cieszy się coraz większą popularnością. Jest tam około 20 leżaków i bardzo dużo z nich jest ciągle zajętych - relacjonuje Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na buskozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto