Poznaliśmy laureata tytułu "Buskowianin Roku 2021". Statuetkę "Siewcy" i tytuł otrzymał ksiądz prałat Marek Podyma

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Poznaliśmy laureata tytułu "Buskowianin Roku 2021". Statuetkę "Siewcy" i tytuł otrzymał ksiądz prałat Marek Podyma.
Poznaliśmy laureata tytułu "Buskowianin Roku 2021". Statuetkę "Siewcy" i tytuł otrzymał ksiądz prałat Marek Podyma. Dawid Łukasik
Udostępnij:
Ksiądz prałat Marek Podyma, wieloletni proboszcz parafii świętego Brata Alberta w Busku-Zdroju został "Buskowianinem Roku 2021". W jego ręce trafiła piękna statuetka "Siewcy".

Gala "Buskowianin Roku 2021" w Busku-Zdroju

Spektaklem teatralno-muzycznym pod tytułem "Jezu ufam Tobie" rozpoczęła się sobotnia gala wręczenia tytułu "Buskowianin Roku 2021". Widowisko przybliżyło zebranym sylwetkę tegorocznego zwycięzcy. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był pan Jarosław Zatorski, a reżyserem - Arkadiusz Szostak.

Nie bez przyczyny uroczysta gala odbyła się w kościele świętego Brata Alberta w Busku-Zdroju, bowiem tegorocznym laureatem został wieloletni gospodarz parafii, ksiądz prałat Marek Podyma.

Przewodniczący kapituły konkursowej, burmistrz miasta i gminy Busko-Zdrój, Waldemar Sikora w swoim przemówieniu przyznał:

- "Bogatym nie jest ten kto posiada, ale ten kto daje". Te słowa wielkiego papieża Polaka, trafnie określają naszego dzisiejszego laureata, który przez całe swoje życie służy Bogu i ludziom. Wielce czcigodny księże prałacie, spotykamy się dziś w miejscu szczególnym. W parafii i świątyni, które budowałeś. Tu każdego dnia wyglądasz nas z otwartymi ramionami. Dziś wyrażamy za to naszą wdzięczność i za dzieło, które prowadzisz odkąd tę parafię objąłeś. Było to w 1993 roku. Wniosłeś 30 lat pracy do naszej buskiej społeczności nie tylko jako pasterz, ale również jako wielki społecznik, dając dobry przykład. Potrafisz gromadzić wokół siebie ludzi i zasiać wśród nich ziarno, które kiełkuje i wydaje obfity plon. Jesteś gorliwym, przyjaznym ludziom kapłanem. Dałeś się poznać jako znakomity gospodarz i budowniczy kościoła, choć czasy były niełatwe. Niesiesz posługę nie tylko mieszkańcom Buska-Zdroju, ale również tysiącom kuracjuszy, którzy przybywają do nas co roku, a Dom Chleba stał się symbolem prowadzonego przez Ciebie dzieła - mówił między innymi burmistrz.

Dodał, że ksiądz dziekan, był wielkim orędownikiem budowy Buskiego Hospicjum. Na co dzień, ksiądz Marek Podyma pełni tam swoją posługę ludziom doświadczonym chorobami i umierającym. Dzięki jego staraniu, została wyposażona hospicyjna kaplica. W parafii świętego Brata Alberta każdego roku organizowane są wigilie dla ubogich, pomoc materialna dla potrzebujących i wiele, wiele innych.

- Księże prałacie jesteś człowiekiem renesansu i wielu talentów. Bo jak inaczej można powiedzieć o miłośniku muzyki i organizatorze Jesieni Organowej, wspieraniu Festiwalu imienia Krystyny Jamroz. Grasz na instrumentach, bliski jest Ci teatr, fotografia, a nawet majsterkowanie. Wydajesz gazetę Boski Zdrój. Dziś kłaniamy się księdzu za codzienną pracę, za trud, cierpliwość, a dla wielu za nadzieję i natchnienie. Dziękując za to wszystko prosimy o przyjęcie statuetki "Siewcy". Gratulujemy.

Laureat tytułu "Buskowianin Roku 2021", ksiądz dziekan Marek Podyma po wręczeniu statuetki, przyznał że czuję się trochę tak jak podczas Eucharystii.

- Moi drodzy, czuję się trochę tak, jak na mszy świętej, na sumie, kiedy jest chrzest, rodzice przynoszą dziecko i po sakramencie mam zwyczaj prezentowania, pokazywania tego dziecka całej wspólnocie. Ja teraz trzymam statuetkę "Siewcy", która tak dzisiaj mi się to kojarzy, jako takie dziecko, owoc tej wieloletniej współpracy, którą podjąłem z woli księdza biskupa Stanisława Szymeckiego, z parafią świętego Brata Alberta, ze społecznością Buska-Zdroju, z kuracjuszami, z wszystkimi ludźmi, którzy stanęli na mojej drodze - przyznał ksiądz prałat Marek Podyma.

- Moje fantazje, plany, wizje duszpasterskie niewiele mogłyby znaczyć gdyby nie współpraca z wieloma ludźmi - dodał tegoroczny laureat.

Tytuł "Buskowianin Roku" jest wyrazem najwyższego uznania dla osób działających na rzecz społeczności lokalnej Gminy Busko-Zdrój.

Księdzu prałatowi serdecznie gratulujemy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie