Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt "Małe Miasto Busko-Zdrój" dobiegł końca. Za 10 tysięcy złotych na terenie miasta powstanie ścianka-przytulanka

albo
Projekt "Małe Miasto Busko-Zdrój" dobiegł końca. Na zdjęciu uczestnicy z grupy 16, od prawej: Alicja, Ola, Amelia, Jowita, Amadeusz i wolontariuszka Klaudia.
Projekt "Małe Miasto Busko-Zdrój" dobiegł końca. Na zdjęciu uczestnicy z grupy 16, od prawej: Alicja, Ola, Amelia, Jowita, Amadeusz i wolontariuszka Klaudia. Krzysztof Krogulec
Dobiegł końca trwający od poniedziałku projekt "Małe Miasto Busko-Zdrój". 105 uczniów ze szkół z całej gminy każdego dnia, od poniedziałku do piątku, uczyło się dorosłego życia biorąc udział w różnego rodzaju zajęciach i warsztatach pod okiem współpracujących w ramach projektu przedsiębiorców i specjalistów. W piątek, wyłoniona spośród uczestników Mała Rada Miasta ogłosiła, że za kwotę inwestycyjną 10 tysięcy złotych jaką mają do wykorzystania, chcą aby na terenie Buska-Zdroju powstała ścianka-przytulanka.

Od poniedziałku do piątku, od 9 do 13 września - Buskie Samorządowe Centrum Kultury w Busku Zdroju zostało zawładnięte przez ponad setkę dzieciaków - uczniów w wieku 8-12 lat ze szkół z terenu całej gminy. W ciągu tego czasu pomocą służyło im 21 wolontariuszy - uczniów szkół średnich. A to wszystko za sprawą projektu "Małe Miasto Busko-Zdrój" jakie po raz pierwszy odbyło się nie tylko na terenie miasta, ale i całego województwa świętokrzyskiego.

W trakcie całego tygodnia, uczniowie brali udział w niezwykle ciekawych zajęciach i warsztatach. Dzieciaki mogły wcielić się w rolę: policjanta, strażaka, fotografa, dekoratora wnętrz, dekoratora ceramiki, ratownika medycznego, prezentera telewizyjnego czy radiowego, kosmetyczki, hotelarza, a raczej housekeeper'a, a nawet ogrodnika.

Czytaj więcej:Ruszył projekt Małe Miasto Busko-Zdrój. Młodzi uczą się dorosłego życia: pracują, zarabiają, oszczędzają i... wydają

W piątek, 13 września na sali widowiskowej buskiego centrum kultury odbyło się bardzo sympatyczne i uśmiechnięte podsumowanie projektu. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć piękną galerię zdjęć z ich udziałem. 21 wolontariuszy otrzymało podziękowania i dyplomy. Nie zapomniano także o podziękowaniach i dyplomach dla przedsiębiorców i sponsorów, którzy organizowali zajęcia i finansowo wspierali cały projekt.

Ścianka-przytulanka stanie w Busku-Zdroju
Miłym akcentem było także przekazanie przez wybraną wcześniej Małą Radę Miasta, na ręce wiceburmistrza Buska-Zdroju, Michała Marońskiego, symbolicznego czeku na kwotę 10 tysięcy złotych. O co chodzi? Przez cały czas trwania projektu, każdy uczestnik musiał odprowadzać do Małomiasteczkowego Urzędu Skarbowego obowiązkowe podatki. Symboliczne podatki przerodzą się w realne pieniądze przeznaczone na ten cel w projekcie. Decyzją większości uczestników na terenie miasta Buska-Zdroju za kwotę 10 tysięcy złotych, zostanie wybudowana ścianka-przytulanka.

- Mam nadzieję, że ścianka-przytulanka powstanie w Busku-Zdroju jak najszybciej. W imieniu pana burmistrza i swoim chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim za ten fantastyczny projekt. Ja słyszałem same superlatywy o tym projekcie. Zresztą po minach wszystkich uczestników widać, że ten projekt wypalił i dziękuję, że znalazł on miejsce właśnie w Busku-Zdroju. Mam nadzieję, że podobne projekty będą realizowane również w innych miejscowościach - mówił wiceburmistrz Michał Maroński.

Grupa numer 16
O tym co najbardziej podobało się uczniom podczas warsztatów opowiedziały dzieciaki z grupy numer 16, razem ze swoją opiekunką-wolontariuszką - 17-letnią uczennicą Klaudią Piątek. W skład grupy weszli: Alicja, Ola, Amelia, Jowita i Amadeusz.
- Wspólnie braliśmy udział w bardzo różnych zajęciach - wszystkich jakie były dostępne podczas projektu. Najbardziej podobały nam się zajęcia radiowe i kucharskie. W radiu robiliśmy różne wywiady, w telewizji reklamy, a podczas zajęć kucharskich robiliśmy pizzę. Z panem fotografem uczyliśmy się robić zdjęcia, a u pani kosmetyczki robiliśmy maseczki z czekolady. Razem z naszą wolontariuszką Klaudią spędziliśmy tutaj świetnie czas. - zgodnie mówiła grupa 16.

"Sklep Marzeń"
Uczestnicy projektu za wykonane czynności otrzymywali specjalną walutę "Małego Miasta" - tak zwane buskaty. Za zdobytą walutę dzieciaki mogły pod koniec projektu zakupić sobie piękne upominki w "Sklepie Marzeń". Uczniom z grupy 16 udało się jako pierwszym dobiec do "Sklepu Marzeń":
- W sklepie wybraliśmy sobie gry planszowe, plecaki, portfele, pluszaki i różne inne drobiazgi - mówili uczniowie.

Na koniec każdy uczestnik otrzymał puzzle i parasolki oraz na pamiątkę, zrobiono wspólną fotografię.

Projekt "Małe Miasto Busko-Zdrój" prowadziła Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki we współpracy z Gminą Busko-Zdrój oraz Buskim Samorządowym Centrum kultury, gdzie odbywały się warsztaty.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy

Co Ty wiesz o zespole Playboys?


Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na buskozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto