Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ptasie odchody w buskim Parku Zdrojowym. Jest interwencja, władze miasta mówią co robią w tej sprawie

Michał Kolera
Michał Kolera
Tłumy odwiedzających pojawiają się latem w Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju. Ostatnio coraz większym problemem są ptasie odchody.
Tłumy odwiedzających pojawiają się latem w Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju. Ostatnio coraz większym problemem są ptasie odchody. Krzysztof Krogulec
Wiesław Jędrzejczyk z Krakowa jest oburzony problemem ptasich odchodów w buskim Parku-Zdrojowym. Apeluje do władz miasta o interwencję. - Robimy co w naszej mocy, próbujemy różnych sposobów, by poradzić sobie z tym problemem - odpowiada Waldemar Sikora, burmistrz Buska.

Do Urzędu Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz mediów wpłynęło pismo od Wiesława Jędrzejczyka z Krakowa. Adresowane jest do Waldemara Sikory, burmistrza, Roberta Burchana, przewodniczącego Rady Miejskiej, oraz wiceprzewodniczących Justyny Nurek i Lucyny Wojnowskiej. Oto jego treść. Brzydkie słowa wykropkowano.

"Dotyczy : brudu,smorodu i braku odpowiedzi na informację z roku 2021 w sprawie czyszczenia alejek parku uzdrowiskowego
W piątek tj. 8.07.2022 znów zawitałem do Uzdrowiska Busko Zdrój i wzorem spaceru ZDROWOTNEGO po Parku w roku 2021 / wysłałem w tej sprawie maila do Urzędu j.w. oraz do lokalnych mediów - niestety tylko media odpowiedziały na mój ALARM/ przemaszerowałem od dziwnego Pomnika kolarza wzdłuż Parku do Pary Zakochanych i do sklepu Społem . I cóż , pomimo ogromnej ulewy deszczu na alejkach oraz na ławkach były „ G[...] PTASIE „ różnego kolorytu , natężenia , grubości oraz zapachu . G[...] te niestety są tak liczne nawet koło Restauracji , nawet koło Bramy Parku z szyszkami Szczęścia . W efekcie na moich butach „g[...]” także były i pomimo mycia butów wniosłem tą zarazę do domu uzdrowiskowego . Zarazę te wnoszą inni pacjenci do swoich pokoi i sklepów bowiem Busko Zdrój nie może zakupić Melexa elektrycznego z myjką wodną ciśnieniową i 2 ludzmi do obsługi . Ponieważ Pan Burmistrz nie odpowiedział mi na pismo w sprawie j.w. w roku 2021 tak więc ponownie przypominam: Człowiek może zakazić się poprzez spożycie żywności zanieczyszczonej odchodami zakażonych ptaków czy używanie skażonego sprzętu kuchennego do produkcji żywności. Pierwsze objawy choroby to: bóle brzucha, gorączka, biegunka, odwodnienie, nudności, wymioty./szczegóły w załączniku / Ponieważ w roku 2021 zostałem zlekceważony /brak odpowiedzi/ uprzejmie informuję że jeżeli tym razem nie otrzymam informacji -odpowiedzi oraz nie zobaczę myjki wodnej podczas pracy zmuszony będę działając w interesie swoim i PUBLICZNYM założyć następujące czynności i działania :

1. Stworzę PORTAL pod nazwą : Buskozdrojbrudne.e.krakow.pl , / na początek umieszczę zdjęcia z roku 2021 oraz 2022 oraz informacje z załącznika jak niżej / oraz APEL do Gości Uzdrowiska o nie płacenie OPŁATY KLIMATYCZNEJ za szerzenie zarazy przez Władze Miasta Buska -Zdroju .

2. Wydrukuje banery, które rozwieszę /oraz przez parę Rodzin z naszego Domu Uzdrowiskowego/ przed wszystkimi Domami Uzdrowiskowymi z informację aby nie opłacali Opłaty Klimatycznej oraz „zasypali” Skrzynkę Urzędu Miasta majlami i tym samym zablokowali pracę Urzędu ds. BRUDU I ZARAZY

3. Wystąpię do stosownych organów Państwa o zabranie nazwy ZDRÓJ z Nazwy Buska - a ewentualnie wprowadzenie nazwy BUSKO _ZARAZA ."

W załączniku do pisma czytamy o szeregu chorób zakaźnych, którymi można zarazić się w wyniku kontaktu z ptasimi odchodami. Są to, według pana Wiesława, między innymi ornitoza, salmonella oraz toksoplazmoza.

- Pismo bardzo mnie poruszyło. Mamy dwie myjki, zamiatarki, każdego dnia jeździmy i zamiatamy brud. Jednak sytuacji nie da się całkowicie zapobiec. Chodzi głównie o działalność gołębi grzywaczy, które brudzą alejki i ławki wieczorami, co następnie nasze służby sprzątają. Jest to zjawisko, które nie dotyczy tylko Buska, ale także innych miast, w tym Krakowa. Problemem jest także dokarmianie ptaków, co jest wyraźnie zakazane przez regulaminy, ale ludzie i tak robią, jak uważają - mówi Waldemar Sikora, burmistrz Waldemar Sikora.

- Przez ostatnie 10 lat płoszymy gawrony z pomocą sokolników, teraz działają specjalne głośniki imitujące dźwięki drapieżnych ptaków. Natomiast w ostatnich latach skokowo wzrosła populacja gołębi. Nie wiemy jeszcze jak do tego podejść. Wymaga to uzgodnień z różnymi instytucjami, także dyrekcją świętokrzyskiej ochrony środowiska. Na pewno podejmiemy działania - dodaje burmistrz.

- Ptaków z parku całkowicie się nie pozbędziemy. Nasze służby moim zdaniem dobrze wywiązują się z tego działania. Mamy jednak duży przyrost odwiedzających w parku. Rozumiem, że niektórzy mogą trafić na gorszy moment, kiedy akurat występuje większe zanieczyszczenie - mówi Robert Burchan, przewodniczący Rady Miejskiej w Buska-Zdroju.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na buskozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto