18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęto usypianie i utylizację świń po wykryciu ASF w gm. Gródek

Redakcja
pomór świń w gm. Gródek
pomór świń w gm. Gródek arch. Polskapresse / zdj. ilustracyjne
Rozpoczęła się akcja usypiania, a potem utylizacji świń z obszaru zagrożonego ASF, po wykryciu w gm. Gródek drugiego w kraju przypadku tej choroby u świń. Chodzi w sumie o ok. 50 zwierząt - podała w czwartek inspekcja weterynaryjna w Białymstoku.

Rozpoczęto usypianie i utylizację świń po wykryciu ASF

Drugie ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gospodarstwie wykryto w ubiegłym tygodniu. Po wyznaczeniu strefy zapowietrzonej (w promieniu 3 km od miejsca wykrycia choroby) oraz strefy zagrożonej (w promieniu 7 km od tej pierwszej) trzeba było sprawdzić, w ilu gospodarstwach są hodowane świnie.

Chodziło o gospodarstwa w powiatach: białostockim i sokólskim. Jak powiedziała PAP Katarzyna Agnieszka Arłukowicz Strankowska z WIW w Białymstoku, w obszarze zapowietrzonym nie było świń w gospodarstwach, zaś w obszarze zagrożonym ASF - w sumie ponad 50 zwierząt zostanie uśpionych i zutylizowanych, zgodnie z obowiązującymi w takiej sytuacji procedurami związanymi ze zwalczaniem ASF.

Wszystkie koszty związane z zabiciem świń finansowane są z budżetu państwa, a za zwierzęta przysługuje rolnikom odszkodowanie.

To drugie ognisko ASF u świń w Polsce. Zlokalizowane było 13 km na północ od gospodarstwa, w którym dwa tygodnie wcześniej stwierdzono pierwsze ognisko ASF u tych zwierząt i gdzie w strefie o promieniu 10 km wokół niego także przeprowadzono podobną procedurę usypiania i utylizacji zwierząt.

W Polsce po raz pierwszy wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto u padłych dzików w połowie lutego br. Dotychczas stwierdzono 13 przypadków tej choroby u dzików - wszystkie chore zwierzęta znaleziono w pobliżu granicy polsko-białoruskiej.

Kilka dni temu Główny Lekarz Weterynarii zaapelował do mieszkańców i turystów z terenu czterech podlaskich gmin, by zrezygnowali z wypraw do lasu, w związku z możliwością przenoszenia wirusa ASF.

Chodzi o gminy: Gródek i Michałowo (powiat białostocki) oraz Krynki i Szudziałowo (powiat sokólski). Z analizy ryzyka Głównego Lekarza Weterynarii wynika, iż obecnie zagrożenie wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie tych gmin może być związane z możliwością przeniesienia wirusa ASF właśnie z terenów leśnych.

Chorobę afrykańskiego pomoru świń pierwszy raz opisano w 1921 roku w Kenii. Do Europy, a konkretnie do Portugalii, wirus przywędrował w 1957 roku. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 roku. Jest ona trudna do zwalczania, nie ma na nią szczepionki, co sprawia, że powoduje duże straty materialne. Choroba nie jest groźna dla ludzi.

W związku z pojawieniem się ASF w Polsce embargo na polską wieprzowinę wprowadziły Rosja i Białoruś. Import tego mięsa z naszego kraju wstrzymało także wiele innych państw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto