Świętokrzyskie – czy to dobre miejsce dla młodych osób?

Materiał informacyjny GoWork.pl

Świętokrzyskie to malowniczy region położony w południowo-wschodniej części Polski. Kraina ta słynie z wielu atrakcji przyrodniczych oraz imponujących zabytków, mnogo rozsianych po całym jej obszarze. Jednakże czy walory te są wystarczające dla młodych ludzi, którzy często poszukują dynamicznych możliwości rozwoju zawodowego oraz różnorodności doświadczeń? W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czy Świętokrzyskie może być atrakcyjnym miejscem do życia, pracy i rozwoju dla młodego pokolenia.

Życie w Świętokrzyskim: sytuacja demograficzna

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego województwo świętokrzyskie zmaga się z niesprzyjającą demografią i ujemnym przyrostem naturalnym. Bardzo wysokie tempo spadku liczny ludności utrzymuje się już przez parę ostatnich lat, co nie napawa optymizmem. Świętokrzyskie jest najszybciej wyludniającym i starzejącym się regionem w Polsce. W prognozie demograficznej GUS ocenia, że do roku 2060 liczba ludności w Świętokrzyskim może skurczyć się aż o 30 procent.

Jednocześnie obserwuje się tendencję do migracji ludności z obszarów wiejskich do miast, co wpływa na zmianę struktury społecznej regionu. Wyjeżdżają głównie ludzie młodzi w poszukiwaniu wykształcenia lub lepiej płatnej pracy. Część z nich kieruje się do głównych miast regionu, podczas gdy inni opuszczają Świętokrzyskie i przeprowadzają się do dużych metropolii, takich jak Kraków czy Warszawa. Rzadziej młodzi ludzie kierują swe kroki w stronę Niemiec czy Wielkiej Brytanii.

Praca w Świętokrzyskim: rynek pracy

Według Raportu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach stopa bezrobocia na koniec 2023 roku w Świętokrzyskim wyniosła 7,8 procent. W stosunku do 2022 roku oznacza to spadek liczby bezrobotnych we wszystkich powiatach regionu o 305 osób.

Województwo świętokrzyskie ciągle się rozwija, a rynek pracy otwiera nowe możliwości zatrudnienia. W całym regionie utrzymuje się zapotrzebowanie na pracowników głównie w sektorze przetwórstwa przemysłowego oraz branży budowlano-remontowej. Internetowe oferty pracy dotyczą również pracowników wykonujących prace proste, pracowników biurowych oraz operatorów i monterów maszyn i urządzeń. Zgodnie z danymi Barometru Zawodów na rok 2024, tak jak w całym kraju, tak i w województwie świętokrzyskim brakuje pracowników medycznych: lekarzy, pielęgniarek i położnych. Oferty pracy dotyczą też psychologów i psychoterapeutów.

Młodzi w Świętokrzyskim: praca i życie

Województwo świętokrzyskie może być atrakcyjnym miejscem pracy i życia dla młodego pokolenia. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze, w regionie wciąż powstają nowe miejsca pracy, a wakatów nie brakuje. Po drugie, Świętokrzyskie oferuje spokojniejsze życie w porównaniu ze zgiełkiem wielkich metropolii, co może przyciągać tych, którzy poszukują harmonii i bliskości z naturą. Ponadto, z uwagi na rosnącą liczbę ofert pracy zdalnej, młodzi ludzie mają szansę na elastyczne rozwiązania związane z pracą zarobkową, co sprzyja równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Jednakże wciąż istnieją pewne wyzwania, takie jak niższe zarobki w porównaniu z dużymi miastami.

Jeśli chcesz znaleźć pracę w województwie świętokrzyskim, najłatwiej skorzystać z internetowych serwisów z ogłoszeniami o pracę. Takie strony to także kompendium wiedzy z zakresu poszukiwania zatrudnienia. Poza tym, na portalach z ofertami pracy znajdziesz opinie o ogłaszających się pracodawcach: /www.gowork.pl/opinie/kielce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na buskozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto