Świętokrzyskie pełne legend i magicznej mocy! Co warto tam zobaczyć i jak tam tanio dojechać?

Materiał informacyjny POLREGIO
Choć w każdym miejscu w Polsce na kulturę mają wpływ legendy, szczególnie sławne są one w Świętokrzyskim. Niektóre mrożą krew w żyłach, inne niosą przesłanie i świadczą o historii tego regionu. Co warto wiedzieć o urokliwym województwie? Jest tam naprawdę wiele do zobaczenia!

Świętokrzyskie – region dla każdego!

Województwo świętokrzyskie oprócz tego, że ma do zaoferowania przepiękne widoki, kusi lokalnymi, czasem przerażającymi, opowieściami. Szczególnie te o Łysej Górze czy Babie Jadze na długo zostają w pamięci. Wiele historii ma jednak szczęśliwe zakończenie i morał, a przekazywanie ich z pokolenia na pokolenie buduje tożsamość. Zdecydowanie powinni udać się tu wszyscy, dla których historie o czarownicach, jak i ich wizerunki, znajdują się w kręgu zainteresowań.

Turyści głodni wrażeń muszą dobrze rozplanować trasę wycieczki po regionie, bo atrakcji jest naprawdę sporo. Kuszą natura, zabytki i miasta naszpikowane atrakcjami.
Jesienią dobrze naładować akumulatory wśród delikatnego szumu gałęzi drzew. Korzystając z uroków tej pory roku, warto udać się do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Mali i duzi miłośnicy natury na pewno znajdą tam coś dla siebie. Tym bardziej że oprócz obserwacji natury na zewnątrz, mogą również odwiedzić Muzeum Przyrodnicze. Prezentowana tam wystawa przekaże historyczną wiedzę na temat regionu, dzięki czemu pozwoli zrozumieć współżycie człowieka z naturą. Po wizycie w Świętokrzyskim Parku Narodowym warto też wybrać się w trasę po innych miastach tego województwa.

Obfitość atrakcji. Co warto zobaczyć?

Województwo świętokrzyskie wypełniają atrakcje dla miłośników aktywnego wypoczynku, ale też tych ceniących sobie edukację i możliwości poznawania historii regionu. Gdzie udać się na podróże po Polsce jesienią? Zobacz nasz mały przewodnik turystyczny.

  • Sielpia Wielka

Odpoczynek na łonie natury? Sielpia Wielka to tzw. Perła Województwa Świętokrzyskiego. Dlaczego? Teren ten obfituje w niezwykle urokliwe widoki. Wśród lasów znajdziemy tam bowiem zalew, który przyciąga zwłaszcza tych turystów, którzy chcą odpocząć od miejskiego zgiełku. To doskonałe miejsce również do uprawiania sportów wodnych czy spędzenia wolnego czasu z dziećmi. Wybierając się tam, z pewnością nie będziecie zawiedzeni tym, co zobaczycie.

  • Chęciny

Jak Chęciny to i Jaskinia Raj. Ta jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych, która przewija się już na etapie podręczników szkolnych. Nic w tym dziwnego, gdyż to jedno z tych miejsc, które powinni zobaczyć wszyscy. Wewnątrz jaskini dostrzeżemy różnorodność kalcytowych form naciekowych. Uwagę odwiedzających przyciągną również stalaktyty, których ilość zaskakuje. Jaskinia Raj, ze względu na swoją wyjątkowość, została uznana za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne. Można ją zwiedzać z przewodnikiem, na określonych szlakach.
Po wyjściu z jaskini warto też zobaczyć Zamek Królewski w Chęcinach. Budowla ma niezwykłą historię, którą da się poczuć będąc na miejscu. Szczególnie ciekawym miejscem jest skarbiec. Niegdyś bowiem, Zamek Królewski w Chęcinach był uznawany za miejsce wyjątkowo bezpieczne, zatem to właśnie tam przechowywano najcenniejsze skarby. Zwiedzając zamek, warto również skupić się na widokach, jakie możemy podziwiać. Przepiękna panorama robi olbrzymie wrażenie i bardzo dobrze wygląda na fotografiach, które również polecamy zrobić.

  • Ujazd

Jak miejscowość Ujazd to zdecydowanie budowla będąca jednym z filarów województwa świętokrzyskiego, czyli Zamek Krzyżtopór, a raczej jego ruiny. Sam zamek powstawał w latach 1621-1644. Zanim zbudowano Wersal, Zamek Krzyżtopór był największą budowlą pałacową w Europie. Dziś jest pomnikiem historii, który z powodzeniem można zwiedzać zarówno w dzień, jak i w nocy. Na zamku możliwe jest też wykonanie sesji fotograficznej, np. z okazji ślubu.

  • Kielce

Wspominając o województwie świętokrzyskim, nie można zapomnieć o mieście, które jest jego stolicą. W Kielcach koniecznie trzeba odwiedzić Kadzielnię. Jest to jedno ze wzgórz Pasma Kadzielniańskiego. Na samym środku znajdziemy tam nieczynne wyrobisko zwane Skałką Geologów, które możemy podziwiać z otaczających ją ścieżek. Sam ostaniec zaś, nie jest udostępniony dla turystów. Zwiedzać natomiast można trzy jaskinie, znajdujące się na Kadzielni, czyli Odkrywców, Prochownię i Szczelinę. Wisienką na torcie natomiast jest tu Amfiteatr, który od lat gości na scenie wspaniałych artystów.
Miejscem wartym zobaczenia w Kielcach jest też starówka, która sprawdzi się o każdej porze roku i dnia. Po drodze można minąć kilka restauracji serwujących smaczne jedzenie. Natomiast przez sam jej środek przechodzi czerwony szlak miejski, prowadzący przez najciekawsze atrakcje tego miasta. Warto również zwrócić uwagę na Wietrznię – rezerwat o geologicznych walorach, bazyliki, deptak w centrum czy punkty widokowe (np. Telegraf).

  • Sandomierz

To miasto od lat jest na ustach wszystkich fanów serialu „Ojciec Mateusz”. Miasto doskonale zdało sobie sprawę z tego, że film z księdzem w roli głównej, ma olbrzymi potencjał turystyczny. Dlatego właśnie powstała wystawa „Świat Ojca Mateusza”. Znajduje się tam idealne odwzorowanie serialowych postaci, a odwiedzający mogą poczuć się dzięki niemu częścią serialu.
Sandomierski rynek również potrafi zachwycić m.in. ciekawą architekturą. O 12 zaś, da się słyszeć z ratusza hymn Sandomierza, za który odpowiada tutejszy muzyk – Mikołaj Gomółka.
Wśród innych atrakcji, na jakie należy zwrócić uwagę w Sandomierzu, jest też Podziemna Trasa Turystyczna, Muzeum Zamkowe na wzgórzu starówki, czy Brama Opatowska.
Warto też dodać, że w Sandomierzu toczyły się również nierówne walki o losy osób pochodzenia żydowskiego.W średniowieczu działała tu bowiem gmina żydowska, a wzdłuż ulicy żydowskiej zostało założone getto podczas II wojny światowej. To miejsce zatem, czyli ulica żydowska, również zasługuje na to, aby ją odwiedzić. Chociaż dziś sytuacja wygląda już zupełnie inaczej, wciąż dostrzegalne są tam ślady przeszłości, zachowane w Archiwum Państwowym, gdzie znajdują się dokumenty z Sandomierza i okolic.

  • Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice i Skarżysko-Kamienna

Oprócz wyżej wymienionych miast równie wyjątkowymi punktami na mapie województwa świętokrzyskiego są: Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice i Skarżysko-Kamienna. Zwiedzający mają tu do wyboru wiele atrakcji, zarówno tych sportowych, jak i kulturalnych. Nie brakuje zamków, galerii sztuki, muzeów, obiektów sakralnych czy punktów rozrywki. Rodziców dużych i małych dzieci zapraszamy do Bałtowa, gdzie z uśmiechem na ustach mogą spędzić dzień w popularnym JuraParku.
W Tokarni zaś funkcjonuje Muzeum Wsi Kieleckiej. Jest to etnograficzne odtworzenie układu osadniczego z różnych subregionów Kielecczyzny, czyli Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej. Dostrzeżemy w nim historię regionu i będziemy w stanie lepiej zrozumieć to, z czym borykali się mieszkańcy wsi z tego regionu.

Podróżuj pociągami! Regionalny przewoźnik zawiezie w każdy region kraju

Pociąg czy auto? Zdania są podzielone, jednak bardziej ekologiczny będzie pociąg. Nie tylko uniknie korków, pozwoli odpocząć pasażerom, będzie też tańszy. Sieć połączeń z wielu miejsc w kraju oferuje POLREGIO. Klienci mogą kupić bilety w kasie na wybranej stacji lub zamówić je wcześniej poprzez aplikację, lub stronę www. W kilku miastach dostępne są też specjalne videomaty.

Świętokrzyskie pełne legend i magicznej mocy! Co warto tam zobaczyć i jak tam tanio dojechać?

Bilet stacjonarny to klasyk, klienci mogą jednak postawić także na weekendowe przejazdy. To fantastyczna opcja dla osób, które planują krótki wypoczynek, niezależnie od pory roku. Wersja turystyczna i mini turystyczna różni się delikatnie ceną. Za 46,40 zł poruszamy się jedynie składami REGIO bez limitów w określonym terminie (od piątku od godz. 18 do poniedziałku do godz. 6). Za 56,70 zł przejedziemy nie tylko składami REGIO, ale także innymi wybranymi przewoźnikami.

Osoby, które lubią podróżować w grupie, mogą skorzystać z oferty „Ty i raz, dwa, trzy”. Przy wyborze tego samego pociągu i tej samej stacji docelowej, ceny biletów będą mniejsze. Pierwsza osoba kupuje jednorazowy przejazd według normalnej lub ulgowej taryfy, kolejne (maksymalnie trzy) dostają bilety tańsze o ok. 30 procent. Promocja obowiązuje zarówno przy kasie, jak i w automatach lub zakupach online.

Do województwa świętokrzyskiego można dotrzeć z różnych części kraju, można też podróżować lokalnie w obrębie tego regionu. POLREGIO oferuje dojazd do stacji takich, jak: Kielce, Sandomierz, Skarżysko-Kamienna, Ostrowiec Świętokrzyski, Busko-Zdrój, Sędziszów, Końskie i Włoszczowa. Więcej o mapie połączeń: https://polregio.pl/pl/rozklad-jazdy-i-mapa-polaczen/mapa-polaczen/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na buskozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto