Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tężnia solankowa i pijalnia wód powstaje w Busku - Zdroju. Prace idą pełną parą, efekty już robią wrażenie (WIDEO, ZDJĘCIA)

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Są już fundamenty tężni (widoczne po lewej na zdjęciu), teraz budowana jest drewniana konstrukcja widoczna po prawej.
Są już fundamenty tężni (widoczne po lewej na zdjęciu), teraz budowana jest drewniana konstrukcja widoczna po prawej. Agata Chrobot
Trwa budowa nowego kompleksu uzdrowiskowego w Busku - Zdroju. W nowej części Parku Zdrojowego powstaje właśnie tężnia solankowa, pijalnia wód oraz oranżeria i wyjątkowe...fontanny. Udało nam się odwiedzić "plac budowy" w piątek, 22 listopada. Prace idą pełną parą, efekty już robią wrażenie.

Nowy kompleks uzdrowiskowy powstaje w pobliżu ulicy Ludwika Waryńskiego w Busku - Zdroju. Praca wre, efekty już robią duże wrażenie.
- Jeśli chodzi o budynek pijalni wód, pojawiły się już ściany. W najbliższy poniedziałek rozpoczniemy wykonywanie kanalizacji pod posadzkowej tego obiektu oraz powoli rozpoczniemy wykonywanie stropu. Budynek pijalni będzie miał jeszcze jedną kondygnację. Zewnętrzna bryła tego budynku jest już wyposażona w kotwy stalowe, które posłużą do zamontowania drewnianej konstrukcji - informował nas kierownik budowy Sylwester Przanowski w piątek, 22 listopada.

- Można powiedzieć, że prace są już na poziomie zaawansowanym? - dopytywaliśmy.

- Zdecydowanie tak. Budynek pijalni wód i w ogóle cała realizacja inwestycji ma być planowo zakończona 30 listopada 2020 roku. Termin jest odległy, a nasze prace idą zgodnie z harmonogramem. Nawet jesteśmy minimalnie "przed harmonogramem". Oprócz ścian budynku pijalni wód, wykonaliśmy także między innymi fundamenty płyty tężni. Zbiornik na solankę o pojemności 600 metrów sześciennych również jest już gotowy. Rozpoczęliśmy także montaż drewnianej konstrukcji tężni - poinformował nas w piątek 22 listopada kierownik budowy.

Wyjątkowo zaprojektowany kompleks

- Inwestycja składa się z trzech elementów. Głównym jest tężnia, która umożliwi kuracjuszom oddychanie powietrzem nasyconym solankowym aerozolem, który ma bardzo dobry wpływ na zdrowie. Będzie miała kształt koła, którego obwód będzie wynosił około 200 metrów. Drugim elementem będzie pawilon zdrojowy z oranżerią. Trzecim elementem będą będą fontanny interaktywne z różnymi efektami świetlnymi - informował nas w piątek, 22 listopada Piotr Musiałowski, architekt, projektant z pracowni 2 PM Architekci.

Kuracjusz zbliżając się do budowli tężni poczuje niecodzienny mikroklimat. Trafi do labiryntu, pomiędzy dwa masywy gałęzi tarniny, której stos rozbijać będzie solankę, ściekającą z góry, tworząc mgłę bogatą w sól. Przestrzeń labiryntu tężni zamknięta będzie wysokimi pierścieniami, lecz z otwartym niebem. W jej centrum będzie się znajdował słoneczny dziedziniec, pełny pachnącej, świeżej mgiełki. W otwartej przestrzeni znajdzie się pawilon z oranżerią i pijalnią wód. Dzięki przeszkleniu ścian będzie można widzieć otoczenie. Dzięki takiemu rozwiązaniu przestrzeń stanie się strefą odpoczynku. Korzystanie z pijalni wód, kawiarni czy biblioteki w niepowtarzalnym mikroklimacie mgły, pary wodnej, zapachu drewna i tarniny uczyni to miejsce niepowtarzalną przestrzenią.

Władze gminy: buska tężnia będzie robiła ogromne wrażenie na kuracjuszach, turystach i mieszkańcach

Przy placu budowy co dwa tygodnie odbywają się spotkania przedstawicieli władzy miasta i gminy Busko - Zdój, kierownika budowy, przedstawiciela Spółki Perfect oraz przedstawicieli wszystkich branż związanych z inwestycją. Takie spotkanie odbyło się także w piątek, 22 listopada.

Po posiedzeniu, na którym omówiono bieżące prace i plany na najbliższe dwa tygodnie, udało nam się porozmawiać z Tomaszem Mierzwą, pełnomocnikiem burmistrza do spraw strategicznego rozwoju miasta i gminy.

- W ostatnim czasie prowadzimy wiele inwestycji. Z tym, że większość tych inwestycji jest poprawiająca jakość - tak jak renowacja Parku Zdrojowego. A ta inwestycja - budowa nowego kompleksu uzdrowiskowego - to jest coś nowego. Według mnie będzie to atrakcja robiąca ogromne wrażenie, mająca wiele zalet. Tu powstanie tężnia, która będzie w pierwszej piątce pod względem wielkości takich obiektów w Polsce. Myślę, że będzie najładniejszą i najefektywniejszą z tej piątki. W jej pobliżu powstanie dom zdrojowy, będzie pijalnia, oranżeria, tężnia całoroczna. Dużą atrakcją będzie też podświetlenie fontanny i tężni. Liczymy, że ta nowa inwestycja będzie miała znaczący wpływ na jeszcze większe zainteresowanie naszym miastem przez kuracjuszy i turystów, i że spodoba się mieszkańcom - powiedział Tomasz Mierzwa.

Inwestycja za blisko 25 milionów złotych

Nowy kompleks uzdrowiskowy, który powstaje przy ulicy Ludwika Waryńskiego buduje Spółka Perfect z Bilczy koło Kielc za 24.346.620 złotych (wartość kosztorysowa robót budowlanych; brutto).

Umowa z wykonawcą została podpisana 30 maja 2019 roku. 4 czerwca pierwsza ekipa weszła na plac budowy. Terminy są bardzo napięte, lecz zgodnie z harmonogramem obiekt ma być gotowy jesienią 2020 roku. Jeśli to się uda, nowy kompleks uzdrowiskowy w Busku-Zdroju otworzy swe podwoje dla kuracjuszy i turystów wiosną 2021 roku.

POLECAMY: BIZNES I PRACA

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na buskozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto