Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają prace renowacyjne w Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju. Ile drzew pójdzie pod topór? Wycinka budzi duże kontrowersje (WIDEO, ZDJĘCIA)

Stanisław Wróbel, Agata Chrobot
Trwają prace rewitalizacyjne w Parku Zdrojowym w Busku Zdroju. Wytyczono ścieżki. Na zdjęciu prace w pobliżu Pomnika Zakochanych - widocznego w oddali. Zdjęcia wykonano w środę 20 listopada 2019 roku.
Trwają prace rewitalizacyjne w Parku Zdrojowym w Busku Zdroju. Wytyczono ścieżki. Na zdjęciu prace w pobliżu Pomnika Zakochanych - widocznego w oddali. Zdjęcia wykonano w środę 20 listopada 2019 roku. Agata Chrobot
Od kilkunastu dni trwają prace rewitalizacyjne w parku zdrojowym w Busku-Zdroju. W środę, 20 listopada udało nam się zajrzeć na "plac budowy". Sprawdziliśmy, jak wygląda planowana wycinka drzew, która wzbudza duże kontrowersje oraz jak idą prace renowacyjne.

Rewitalizacja Parku Zdrojowego w Busku - Zdroju to część wielkiego projektu pod nazwą „Renowacja zabytkowego Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju wraz z zabezpieczeniem zabytkowego Zespołu Uzdrowiskowego”. Już pierwsze dni prac wzbudziły duże kontrowersje. Poszło o to, że planuje się wyciąć sporo drzew. Gmina Busko-Zdrój wyjaśnia skąd takie decyzje.

Jak idą prace rewitalizacyjne?

Od kilku dni brama wejściowa do parku zdrojowego w Busku jest zagrodzona. Tuż za nią, rozpoczęto rozbiórkę kostki brukowej centralnej alei parkowej, a komunikację pieszą w kierunku Marconiego przesunięto na prawą alejkę boczną. Wytyczono też przebieg nowych alejek, które swoim kształtem nawiązują do pierwotnego kształtu parku. W najbliższych dniach wykonawca modernizacji przedstawi do akceptacji także kostkę brukową, którą zostaną wyłożone alejki. W środę w parku trwały prace głównie w lewej części parku - przy Pomniku Zakochanych. Wytyczono trasy ścieżek oraz nową drogę pożarową. Stare schody przy pomniku rozebrano i rozpoczęto budowę nowych. Kolejną rzeczą, którą już pracownicy rozpoczęli jest instalacja okablowania - niezbędnego do późniejszego oświetlenia parku.

Jak tłumaczy burmistrz miasta Waldemar Sikora - wszystkie prace mają na celu praktyczne odwzorowanie projektu autorstwa Henryka Marconiego, zrealizowanego przez ogrodnika Ignacego Hanusza i powrót do pierwowzoru XIX-wiecznego parku zapisanego w zasobach Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków.

Co z wycinką drzew?

Konserwator zdecydował o konieczności przeprowadzenia rewitalizacji w celu odtworzenia pierwotnego kształtu parku i wydał decyzję o dokonaniu wycinki drzew. Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie powstało pewne nieporozumienie. Konserwator zabytków po kilku wizytach w parku i zobaczeniu na własne oczy drzew wydał decyzję o możliwości wycięcia około 600 drzew. Jednakże władze gminy informują - że maksymalnie będzie wyciętych 200 drzew, a możliwe, że nawet mniej.

Jak poinformował nas w środę, 20 listopada Dariusz Musiał koordynujący prace w buskim Parku Zdrojowym dotychczas wycięto tylko kilka drzew, które kolidowały z wytyczeniem ścieżek. Niektóre drzewa zaznaczone do ścięcia nie zostaną wycięte, ponieważ nie są chore, uschnięte i nie kolidują z pracami - więc nie ma takiej potrzeby.

Burmistrz: Nie chcemy dewastować parku, który jest perełką miasta

Wycinka drzew wzbudza jednak wielkie kontrowersje. Władze miasta i gminy Busko- Zdrój zabrały głos w sprawie wycinki drzew.
Wyjaśniają: „Zakres tej wycinki wynika z faktu, że w przeszłości zdarzały się tu nasadzenia zieleni o nieodpowiednim składzie gatunkowym lub w niewłaściwych miejscach. Dopuszczono również do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się i wzrostu samosiejek, które zacieniają właściwe drzewa powodując ich destrukcję. W konsekwencji przez lata doszło do stopniowego zatarcia się pierwotnego charakteru i stylistyki fragmentów kompozycji parkowej. Wbrew krążącym plotkom, wszystkie wartościowe drzewa, które znalazły się na trasach kolidujących z wytyczonymi alejkami postanowiono zachować, wykonując korytowanie ciągów pieszych w stosownej odległości. Usunięciu podlegać będą jedynie drzewa chore, uschnięte, zagrażające bezpieczeństwu spacerujących lub młode samosiejki”.

Jak podkreśla burmistrz Waldemar Sikora: - Nie chcemy niszczyć, czy dewastować zabytkowego parku. Działania gminy zmierzające do poprawy infrastruktury parkowej nie będą polegać na wycince drzew a przede wszystkim na uporządkowaniu zasobów parkowych, szlaków komunikacyjnych i małej architektury. Tak jak wszystkim Busczanom tak również samorządowi zależy na pięknym, zdrowym i bogatym w drzewostan parku zdrojowym, bo to właśnie on jest bez wątpienia najlepszą wizytówką naszego uzdrowiska. Jest perełką miasta i nadal nią będzie po renowacji, która planowo zakończy się w listopadzie 2020 roku.

Przypomnijmy, że władze miasta i gminy Busko-Zdrój realizują potężny projekt „ Renowacja zabytkowego Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju wraz z zabezpieczeniem zabytkowego Zespołu Uzdrowiskowego”. Przetarg na ich realizację wygrała Spółdzielnia Rzemieślnicza w Busku-Zdroju.

POLECAMY: STYL ŻYCIA

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na buskozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto