Unia podsumowała rok. Buscy pływacy zamknęli udany sezon

Adam Ligiecki
Ekipa Unii, z trenerem Adrianem Szumilasem, po ostatnich zawodach w Ostrowcu Świętokrzyskim. To był udany rok, humory dopisują! ARCHIWUM KLUBU
W 2016 roku - chcą być jeszcze lepsi!

Dobre występy w Świętokrzyskiej Lidze Pływackiej, medale i finały w zawodach rangi mistrzowskiej, dużo rekordów życiowych - tak można podsumować miniony rok w wydaniu pływaków buskiej Unii.

Finał w Ostrowcu

Za nami 14. edycja Świętokrzyskiej Ligi Pływackiej; w różnych kategoriach wiekowych. Na zakończenie 2015 roku odbyły się w Ostrowcu Świętokrzyskim zawody „dużej” ligi. W mocnej obsadzie.

Na olimpijskiej pływalni na Rawszczyźnie rywalizowało blisko 160 zawodniczek i zawodników z dwunastu klubów. Z Kielc, Ostrowca, Sandomierza, Połańca, Końskich, Starachowic, Staszowa, a także z Pruszkowa, Stalowej Woli. Buska Unia wystawiła do boju dwunastkę pływaków.

Naszych barw bronili: Aleksandra Adamczyk, Maria Rusak, Wiktoria Szumilas, Norbert Jaworski, Karol Kowalski, Patryk Kowalski, Patryk Krzemiński, Jan Lis, Adam Łukomski, Maciej Służalski, Oliwier Stecki, Maksymilian Wójcik. Trener - Adrian Szumilas. Konkurencja była bardzo silna, lecz buscy zawodnicy zajęli kilka miejsc w czołówce. Stanęli także na podium.

Dwa razy Norbert

Norbert Jaworski, najlepszy pływak Unii w 2015 roku, zajął dwukrotnie miejsce na „pudle”. Był trzeci w wyścigu na dystansach 50 i 200 metrów stylem dowolnym. Tuż za podium uplasował się Patryk Krzemiński - czwarty na 200 metrów dowolnym i szósty na 50 metrów kraulem. Ponadto Patryk Kowalski zajął piątą lokatę na 200 metrów dowolnym.

Świetnie spisały się sztafety chłopców 4x50 metrów stylem zmiennym. Maciej Służalski, Jan Lis, Oliwier Stecki i Adam Łukomski zajęli drugie miejsce w kategorii wiekowej 12-latków, zaśw kategorii „15 lat i starsi” - Karol Kowalski, Norbert Jaworski, Patryk Kowalski i Patryk Krzemiński uplasowali się na trzeciej pozycji. W klasyfikacji generalnej buska Unia zajęła piątą lokatę.

Dużo „życiówek”

Jaki był ubiegłoroczny sezon? W sumie bardzo udany. Nasi pływacy zdobywali medale i wysokie miejsca w lidze świętokrzyskiej oraz mistrzostwach okręgu. Co ważne, wielu z nich - zwłaszcza najmłodsi - czyni duże postępy, poprawiając regularnie rekordy życiowe.

Norbert Jaworski i Patryk Kowalski szlifują swoje talenty w szkole mistrzostwa w Ostrowcu. Szkoda, że utalentowany Filip Świątek wyjechał z Buska po wakacjach i nie pływał już w barwachUnii w drugiej połowie sezonu.

Chcą dominować

- 2015 rok za nami, ale koniec sezonu dla pływaków nie oznacza odpoczynku. Chcemy, żeby nowy rok był nie gorszy od poprzedniego. Dołożymy też wszelkich starań, by pływanie było w Busku dominującym sportem - deklaruje trener Adrian Szumilas.

Uniści rozpoczęli już przygotowania do startów w 15. edycji Świętokrzyskiej Ligi Pływackiej w 2016 roku. Prowadzony jest także nabór do sekcji pływackiej. Chętni mogą zgłaszać się codziennie, od poniedziałku do piątku, na krytym basenie przy ulicy Grotta 3A.

Klub MUKS Unia dotowany jest częściowo z Urzędu Miasta i Gminy. Bardzo cenne jest też wsparcie rodziców zawodników, sympatyków pływania oraz sponsorów - z Mieczysławem Sasem i Uzdrowiskiem Busko-Zdrój SA.