Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka wojna ze śmieciami w Busku – zbierali puszki, papiery i... prezerwatywy

Adam Ligiecki
Stowarzyszenie Ziemia Buska już po raz jedenasty z rzędu „sprzątało świat”. Silna grupa pracowała w rejonie rezerwatu Zimne Wody.
Stowarzyszenie Ziemia Buska już po raz jedenasty z rzędu „sprzątało świat”. Silna grupa pracowała w rejonie rezerwatu Zimne Wody. ARCHIWUM PRYWATNE
Ziemia Buska „sprzątała świat” już po raz jedenasty. Plon akcji był bardzo obfity

22 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. A to oznacza, że w trzeciej dekadzie miesiąca z pasją... sprzątamy świat. Ten bliższy i dalszy; na okrągło. Worki na śmieci z werwą chwyciła w dłonie także Ziemia Buska.

Była to już jedenasta akcja „sprzątania świata” zorganizowana przez buskie stowarzyszenie. - Myślę, że mamy czym się pochwalić. Przez ten czas posprzątaliśmy co najmniej pół gminy - nie kryje satysfakcji Witold Gajewski, radny i założyciel Ziemi Buskiej.

Puszki... i prezerwatywy

Teraz na wojnę ze śmieciami wyruszyły 22 osoby. Dorośli - w tym grupa radnych, ale i młodzież. Bo im wcześniej promuje się postawy proekologiczne, tym lepiej.

Do sprzątania mieli rozległy teren. Część drużyny pracowała w podbuskim Zwierzyńcu i w „lesie szanieckim”, w okolicy Nowego Folwarku. Inna grupa - w rejonie odsłonięcia geologicznego, rezerwatu Zimne Wody. Pogoda dopisała. Było w miarę ciepło, słońca - ile dusza zapragnie. Humory dopisywały, a plastikowe worki zapełniały się bardzo szybko.

Co do nich trafiało? Wszystko: puszki po piwie i konserwach, plastikowe butelki, papier, gazety, stare naczynia. Także - co stało się tradycją - znaczne ilości... prezerwatyw.

Czysta gra - w cenie

„Ziemia Buska lubi czystą grę” - tak pół żartem, pół serio ochrzcili tegoroczną batalię ze śmieciami. Zapewniając, że nie ma tu miejsca na aluzje czy polityczne rozgrywki.

- Dlaczego to robimy? Odpowiem za siebie: kiedy latem jadę na grzyby, lubię chodzić po czystym, nie zaśmieconym lesie. To wystarczający powód - twierdzi z przekonaniem Witold Gajewski, były burmistrz i... zapalony grzybiarz.
Jak policzyli, w ciągu minionych 10 lat posprzątali co najmniej pół gminy. Od Bilczowa po Skorzów; od Szczaworyża po Kostki. W akcjach uczestniczyło w sumie ponad ćwierć tysiąca osób. Zarówno oficjele - była wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba, burmistrzowie Witold Gajewski, Piotr Wąsowicz - jak i szeregowi członkowie organizacji.
Teraz worki pełne śmieci przekazali służbom komunalnym, które zajmują się utylizacją odpadów. Na pożegnanie umówili się już na kolejne „sprzątanie świata”. Za rok.

Dzień Matki Ziemi

Międzynarodowy Dzień Ziemi (z języka angielskiego - International Mother Earth Day) to święto obchodzone corocznie 22 kwietnia. Zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.

Pierwsze obchody miały miejsce w 1970 roku w San Francisco. W Polsce - w 1990 roku, a wizytówką przedsięwzięcia jest wielkie „sprzątanie świata”. Uczymy się też, jak segregować śmieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na buskozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto