Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Willa Polonia - Buska Galeria Sztuki otwarta! Na otwarcie interesująca wystawa. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Michał Kolera
Michał Kolera
Wyremontowana Galeria Zielona w Busku-Zdroju. Zdjęcia z inauguracyjnej wystawy pod tytułem „Udomowienie” na następnych slajdach.
Wyremontowana Galeria Zielona w Busku-Zdroju. Zdjęcia z inauguracyjnej wystawy pod tytułem „Udomowienie” na następnych slajdach. archiwum gminy Busko
W Busku-Zdroju zakończona została wielka inwestycja, którą był remont Willi Polonia, w przeszłości znanej jako Galeria Zielona. Na otwarcie obiektu, w czwartek, 20 kwietnia, odbył się wernisaż ciekawej wystawy.

Wielki remont Galerii Zielona w Busku-Zdroju

Podczas prac zostały wzmocnione i częściowo wymienione ławy fundamentowe, a na parterze konstrukcję, poza małymi wyjątkami, wykonano od nowa. Na pierwszym poziomie i poddaszu szkielet budowli został wymieniony w stu procentach. Boazeria i elementy ozdobne, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz zdemontowano, odnowiono i zamocowano na nowo. Tam, gdzie ich brakowało, zostały dorobione w takim samym standardzie. Galeria Zielona zyskała ocieplenie z wełny mineralnej. Od środka pomieszczenia obito płytami drewnopodobnymi, wykonano też tynki. Nowa jest cała instalacja, łącznie z piecem gazowym, wentylacją, elektryką, systemem antywłamaniowym z monitoringiem, instalacją przeciwpożarową. Do budynku dobudowano także segment, dzięki któremu jego powierzchnia zwiększyła się o kilkadziesiąt metrów kwadratowych.

Budynek Galerii Zielona należy do gminy Busko. Przed remontem miała ona podpisane porozumienie z galerią Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, które zorganizowało tam swoją filię i prezentowało wystawy. Busko-Zdrój pokrywało koszty pracownicze i utrzymania budynku, a kielecki partner zajmował się stroną artystyczną i wystawienniczą. Mieściła się tam ponadto buska izba pamięci, czyli lokalne muzeum oraz buski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Galeria Zielona była też miejscem działalności kilku innych stowarzyszeń i organizacji.

Po zmianach w Galerii Zielona będzie mieścił się obiekt do prezentowania wystaw artystycznych prowadzony przez Buskie Samorządowe Centrum Kultury. Na piętrze ma znaleźć się małe muzeum Buska oraz izba pamięci Krystyny Jamroz.

Wszystko kosztowało około 4,5 miliona złotych. Remont Galerii Zielona to ostatni duży element rewitalizacji miasta, projektu wartego ponad 40 milionów złotych, który w około 50 procentach był finansowany z pieniędzy unijnych.

Na otwarcie piękna wystawa

Nową historię Willi Polonia po gruntownym remoncie rozpoczęła wystawa prezentująca prace 11. uznanych polskich artystów i projektantów. Gości przywitała Maria Wiśniewska, dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, zarządcy Willi Polonia. Rys historyczny obiektu oraz szczegóły dotyczące jego przebudowy przedstawił zastępca burmistrza Michał Maroński.

O idei powstania wystawy opowiadała jej kuratorka Karolina Brzuzan, absolwentka Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Udomowienie to proces, w którym zwierzę należące do natury i stanu dzikości zaczyna żyć w kohabitacie z człowiekiem. W zamian za utratę części dzikich instynktów i wolności otrzymuje rodzaj bezpieczeństwa i troski. Zazwyczaj zarówno zwierzę, jak i człowiek, czerpią z tego stanu rzeczy pewne korzyści. Wystawa inaugurująca otwarcie nowej miejskiej galerii „Willa Polonia” w Busku Zdroju nosi właśnie taki tytuł: „Udomowienie”.

Na przestrzeni 170 metrów willi zostały umieszczone obiekty, których natura (ontologia) wpisuje się w szerokie spektrum tego, co „domowe”. Znakomita większość z nich mogłaby stano-wić część wyposażenia mieszkania, ale równie dobrze funkcjonują jako dzieła sztuki, nosząc wszelkie jej znamiona. Projekty artystyczne oswojone poprzez nadanie im funkcji zdają się być bliższe ciału i doświadczaniu codziennego otoczenia. Z kolei obiekty wyjęte z porządku designu prezentują swoją narracyjną stronę, zaczynają „mówić” niczym sztuka, lub ich forma przekracza swoje pierwotne, utylitarne funkcje. Obiekty zgromadzone na wystawie nie tylko niosą skojarzenia z domem, ale również zdają się udomawiać w podobny sposób, jak zwierzę zmienia swoją tożsamość, gdy człowiek zyskuje możliwość wykorzystania go do swoich praktycznych celów. To właśnie ten niejasny status prezentowanych na wystawie obiektów, zestawionych z rzeźbami opowiadającymi o tym, co domowe, stanowi o naturze prezentacji „Udomowienie”.

Tytuł wystawy można jednak odczytać zupełnie inaczej. Nowo otwarta Buska Galeria Sztuki mieści się w drewnianej, zabytkowej willi, której historia naznaczona została wydarzeniami z całego spektrum życia. Wszyscy wiemy, bo przypominają o tym memoriały wkopane w ziemię przed budynkiem, że w czasie wojny było to miejsce kaźni, tortur i śmierci. Ale nikt nie powiesił tablicy przypominającej o tym, ile osób urodziło się tutaj, gdy budynek stał się porodówką. W mieście wciąż żyją ludzie, których życie rozpoczęło się właśnie w tym miejscu. W budynku znajdowało się również wiele innych instytucji, takich jak pogotowie, biblioteka, technikum, galeria sztuki oraz muzeum. Budynek pełnił różnorakie funkcje, jednak pierwotnie został wybudowany jako willa dr. Juliana Majkowskiego i jeszcze dwukrotnie był willą innych lekarzy. Pomimo zawikłanej historii i po przejściu gruntownych remontów, udało się zachować historyczny układ wnętrza oraz nastrój ziemiańskiego dworku. Galeria „Willa Polonia” odwołuje się do pierwotnej natury tego miejsca, sięgając do pierwszej nazwy nadanego willi przez jej budowniczego. „Willa Polonia” wraca do domu.

Pierwsza wystawa Buskiej Galerii Sztuki symbolicznie oddaje hołd pierwotnemu charakterowi miejsca, które teraz zajmuje. Pochyla się również nad tym, co leży tak głęboko w naturze ludzkości - udomawia swoje terytoria. Wraca również koncepcyjnie do tego, co jest początkiem historii sztuki - zdobionego ornamentem użytkowego naczynia.

- pisze o wystawie Karolina Brzuzan.

Galeria Zielona w Busku - dawna Willa Polonia

Oto garść informacji o Galerii Zielona według serwisu atrakcje.busko.pl.

Przy wejściu na Rynek od strony parku stoi drewniana willa, przykład zabudowy uzdrowiska na przełomie XIX i XX. Jej budowniczym i pierwszym właścicielem był dr Julian Majkowski lekarz Szpitala św. Mikołaja. W 1905 r. budynek ten kupił dr Antoni Sulimierski – lekarz zdrojowy i to on po odzyskaniu przez Polskę w 1918 r. niepodległości, nazwał swą willę Polonia. Następnym właścicielem willi został dr Leopold Byrkowski, który będąc na łożu śmierci w 1938 r. cały swój majątek i willę Polonia zapisał na cele społeczne. Willa jest piętrowym, drewnianym budynkiem, na murowanej podmurówce, z gankiem od zachodu, oszalowany deskami w kolorze zielonym. W latach okupacji hitlerowskiej budynek ten nazywano „Willa dr Byrkowskiego”, a mieściła się tam siedziba NSDAP, gestapo i sądu specjalnego – Sondergreichu. W piwnicach był areszt i miejsce kaźni polskich patriotów. Od 1945 r. do 1980 r. w budynku tym mieściły się różne instytucje, a budynek ulegał zniszczeniu. Po kapitalnym remoncie w 1989 r. willa Polonia stała się siedzibą Galerii Sztuki Biura Wystaw Artystycznych i przyjęła nazwę Zielona.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na buskozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto