Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamieszanie z budżetem obywatelskim 2024 Buska-Zdroju. Mieszkańcy zagłosują jeszcze raz?

Michał Kolera
Michał Kolera
Budżet obywatelski Buska-Zdroju. Co dalej z edycją na 2024 rok?
Budżet obywatelski Buska-Zdroju. Co dalej z edycją na 2024 rok? archiwum UMiG Busko-Zdrój
Żaden z projektów zgłoszonych w tegorocznym budżecie obywatelskim Buska-Zdroju nie uzyskał tak dużej liczby głosów, by być uznanym za zwycięski. Stało się tak dlatego, że urzędnicy musieli unieważnić głosy oddane przez stronę internetową gminy. Powodem były podejrzenia o nieprawidłowości. Urząd Miasta i Gminy Busko-Zdrój deklaruje, że rozważa przeprowadzenie całej procedury ponownie. Na ukończeniu ma być nowy, bezpieczny system głosowania.

Budżety obywatelskie gmin to forma konsultacji z mieszkańcami określona w ustawie o samorządzie gminnym. W ramach budżetów obywatelskich mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydują corocznie o części wydatków budżetu gminy. Głosuje się na określone projekty, spełniające wymogi formalne. Głosowanie na budżet obywatelski Buska-Zdroju 2024 rozpoczęło się w środę, 11 października. Zgłoszono 12 projektów. Mieszkańcy mogli oddawać głosy osobiście oraz przez stronę internetową gminy.

Budżet obywatelski Buska-Zdroju 2024. Skandal z głosami oddanymi online. Zostały unieważnione

Pod koniec października Urząd Miasta i Gminy poinformował o unieważnieniu wyników uzyskanych drogą elektroniczną.

- Szanowni Mieszkańcy, Informujemy, że ze względu na nieprawidłowości, jakie miały miejsce w trakcie głosowania internetowego, unieważnia się głosy oddane przez stronę internetową Urzędu - poinformowała gmina Busko-Zdrój.

Nie wiadomo, na czym dokładnie miały polegać nieprawidłowości, ale nieoficjalnie mówiło się o tym, że mogło dojść do próby oszustwa.

- Sfałszowane głosy!!! Od paru osób słyszałam ze podczas próby oddania głosu wyskakiwała informacja, że jego numer PESEL oddał już głos - napisała jedna z osób komentujących sprawę na Facebooku.

Sprawą zajęła się buska policja, która wszczęła postępowanie w związku z artykułem 190a paragraf 2 Kodeksu Karnego. Przepis ten mówi o karach za podszywanie się pod inną osobę. Na razie nie wiadomo jeszcze, czy ktoś odpowie przed prawem za całą sytuację.

Czytaj więcej:

Budżet obywatelski Buska-Zdroju 2024. Było za mało oddanych głosów

Konsekwencją unieważnienia głosów internetowych jest to, że żaden z projektów nie uzyskał wymaganej liczby zwolenników, by wygrać i wejść w fazę wdrażania. Oto wyniki, które Urząd Miasta i Gminy udostępnił w poniedziałek, 20 listopada.

  • Zwiększenie potencjału bojowego OSP w Widuchowej - 7 głosów
  • Zadaszenie placu w Łagiewnikach - 21 głosów
  • Wymiana bramy garażowej w OSP Owczary - 4 głosy
  • Zakup sprzętu dla OSP Mikułowice - 99 głosów
  • Remont strażnicy OSP w Zbludowicach - 100 głosów
  • Poprawa warunków do uprawiania sportu w Szańcu - 21 głosów
  • Wrzutnia biblioteczna w Busku-Zdroju - 41 głosów
  • Remont drogi gminnej w Oleszkach - 128 głosów
  • Modernizacja systemu ogrzewania w Skotnikach Małych - 49 głosów
  • Zagospodarowanie placu przy OSP Kotki - 6 głosów
  • Wymiana wykładzin w PSP Nr 3 w Busku-Zdroju - 111 głosów
  • Zakup defibrylatorów dla Buskiej Młodzieży - 16 głosów

- Zgodnie z zapisami § 13 pkt 2 uchwały nr XXXV/422/2021 Rady Miejskiej w Busku-Zdroju minimalna liczba głosów na dany projekt, która jest wymagana do jego realizacji to w przypadku projektu dużego 300 głosów, natomiast w przypadku projektu małego 100 głosów. Żaden z powyższych projektów zgłoszonych przez mieszkańców Miasta i Gminy BuskoZdrój w roku 2023 nie uzyskał wymaganej minimalnej liczby głosów, uprawniającej do realizacji ww. projektu w 2024 roku - czytamy w protokole z głosowania, podpisanym przez Michała Marońskiego, zastępcę burmistrza Buska-Zdroju.

Co dalej z budżetem obywatelskim Buska-Zdroju na 2024?

Gmina Busko-Zdrój zastanawia się, co zrobić z budżetem obywatelskim na 2024 rok.

- Z powodu podejrzeń o nieprawidłowości w Internecie braliśmy pod uwagę jedynie głosy oddane bezpośrednio w urzędzie. Niestety, żaden z projektów nie przekroczył wymaganej minimalnej ilości głosów. Rozważamy, jak teraz postąpić. Cała procedura budżetu obywatelskiego, gdybyśmy chcieli ją powtórzyć, będzie trwała około dwóch miesięcy. Najprawdopodobniej będziemy chcieli przeprowadzić wszystko jeszcze raz. Opracowujemy zupełnie nową metodę oddawania głosów przez Internet. Podkreślam, że będzie to jednak całkowicie nowy budżet obywatelski 2024. Projekty będą musiały zostać złożone ponownie. Stare głosowanie to temat zamknięty - wyjaśnia Michał Maroński, zastępca burmistrza Buska-Zdroju.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na buskozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto