Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na festiwalu w Busku w hołdzie Krystynie Jamroz wybrzmiało Requiem Verdiego

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Requiem Giuseppe Verdiego wykonano w kościele pod wezwaniem świętego Brata Alberta w Busku-Zdroju.
Requiem Giuseppe Verdiego wykonano w kościele pod wezwaniem świętego Brata Alberta w Busku-Zdroju. Lidia Cichocka
W szczególnym roku, 100-lecia urodzin patronki Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego, Krystyny Jamroz zadedykowano jej wykonanie Requiem Giuseppe Verdiego. To monumentalne, pełne emocji dzieło zostało uzupełnione o niezwykłe efekty akustyczne, do partytury dołączono gromy z nieba potęgujące nastrój grozy.

Requiem Giuseppe Verdiego dla Krystyny Jamroz na festiwalu w Busku

Requiem to jedno z najpiękniejszych i najczęściej grywanych dzieł Verdiego. Przepełnione boleścią, pełne emocji, poruszającej muzyki zachwyca i wzrusza słuchaczy. Tak było w środowy wieczór w kościele pod wezwaniem świętego Brata Alberta w Busku-Zdroju. Prowadzący orkiestrę Filharmonii Świętokrzyskiej Jacek Rogala do wykonania partii śpiewanych zaprosił solistów: Iwonę Sochę, Roksanę Wardengę, Tomasza Kuka i i Roberta Gierlacha oraz potężny, czterogłosowy chór Filharmoników Katowickich. Im wszystkim zawdzięczamy możliwość przeżycia tak głębokich emocji. Verdi napisał Requiem po stracie przyjaciela, jego kunszt sprawił, że odczuwana przez każdego w podobnej sytuacji rozpacz, przybrała tak wysublimowaną formę.

Utwór składa się z 7 części, ale powtarza się w nim motyw Dies irae, czyli Dnia Gniewu mówiący o nieuchronności śmierci. Te straszne, pełne napięcia sceny przeplatają się z liryzmem, uspokojeniem i nadzieją. Wraz z muzyką wędrujemy od obrazów sądu ostatecznego po fanfary obwieszczające nadejście Pana i i wizję światła wiecznego, ostatnia część Requiem brzmi jak kojąca modlitwa.

Środowe wykonanie mszy żałobnej zostało wzbogacone przez niezwykłe, naturalne efekty. Nad Buskiem rozszalała się burza, błyskawice rozświetlały niebo a potężne grzmoty słychać było w kościele. Może nie dokładnie w czasie wykonywanie Dies irae, ale tuż obok, lirycznym partiom towarzyszył pogłos, jakby Dzień Gniewu nie odszedł całkiem.

Wykonanie Requiem zostało przyjęte owacyjnie. Krystyna Kuźniak, córka patronki festiwalu, której dedykowano ten utwór nie kryła wzruszenie i podziwu dla kunsztu wykonawców.

Zobacz pełny program festiwalu:

logo home

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na buskozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto